Znamy laureatów akcji ?Skarbonka pomysłów dla Krakowa?: Noc Sportu

Znani są już laureaci akcji społecznej ?Skarbonka pomysłów dla Krakowa?, której celem była promocja miasta i zebranie pomysłów na rozszerzenie oferty kulturalno-rozrywkowej bezpośrednio od mieszkańców Krakowa i jego gości. Akcja trwała od 20 sierpnia do 18 września. Przekazano z górą 750 propozycji.

20 sierpnia na płycie Rynku Głównego od strony ul. Siennej ustawiona była specjalna skarbonka pomysłów i odbyła się tam impreza inaugurująca akcję. Następnie skarbonka została przeniesiona na Mały Rynek, gdzie pozostała do 18 września.

Poprzez zabawę organizatorzy chcieli zachęcić lokalną społeczność do większej aktywności w codziennym życiu miasta, do myślenia o jego doskonaleniu. To mieszkańcy Krakowa sami najlepiej wiedzą co jest dla nich ważne. Swoimi opiniami i sugestiami mogli się podzielić, uczestnicząc w akcji „Skarbonka pomysłów dla Krakowa" poprzez wypełnienie i wrzucenie do skarbonki specjalnych formularzy lub przekazują je za pośrednictwem strony internetowej: www.skarbonka-pomyslow.pl

Pomysły dla miasta można było zgłosić w czterech kategoriach:
• Kategoria I: Propozycja zorganizowania imprezy sportowej i kulturalno rozrywkowej, jakiej brakuje w Krakowie i która by promowała kulturę miasta na cały świat.
• Kategoria II: Propozycja hasła dla Krakowa, które odzwierciedla jego walory kulturowe, klimat, potencjał oraz unikatowość. Hasło ma być w j. polskim, nie może się składać więcej niż z 6 wyrazów, - mile widziana kreatywność i oryginalność pomysłu.
• Kategoria III: Przedstawienie listy 10 miejsc w Krakowie (poza głównymi atrakcjami turystycznymi miasta), które najlepiej oddają krajobraz kulturowy Krakowa i które koniecznie trzeba zobaczyć.
• Kategoria IV: Przedstawienie swoich, autorskich propozycji na nietuzinkowy sposób czerpania przyjemności z oferty kulturalnej Krakowa, przy wykorzystaniu własnych oszczędności.

W konkursie przewidziano nagrody za pierwsze miejsca w każdej kategorii - ich laureaci otrzymali karty podarunkowe do Empiku o wartości 500 zł oraz po dwa wyróżnienia - tu nagrodą były bony do Empiku o wartości 200 zł.

Decyzją Komisji Konkursowej laureatami zostali:
Kategoria I
Nagroda: Piotr Słomiak (Kraków)
Wyróżnienia: Arkadiusz Szymczyk (Nowy Targ) i Piotr Ostrowski (Sierpc)

Kategoria II
Nagroda: Joanna Kolet (Bydgoszcz)
Wyróżnienia: Arkadiusz Bany (Szczecin) i Renata Majewska (Kraków)

Kategoria III
Nagroda: Elżbieta Łopuszyńska (Kraków)
Wyróżnienia: Joanna Barszczewska (Szczecin) i Monika Czechowska (Kraków)

Kategoria IV
Nagroda: Piotr Słomiak (Kraków)
Wyróżnienia: Justyna Nazarko (Śledziejowice) i Adrian Rawło (Kraków)

Wśród pomysłów związanych bezpośrednio z działalnością Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie najbardziej spodobała się propozycja laureata nagrody w kategorii I zorganizowania Nocy Sportu ze zwiedzaniem krakowskich stadionów, poznaniem bogatej oferty sportowo-rekreacyjnej nie wyłączając skorzystania z pływalni. Pojawił się też pomysł zorganizowania biegu narciarskiego nad Wisłą.

Według autorów propozycji, warto promować i rozwijać rejsy po Wiśle, co świadczy o tym, że został zauważony projekt „Turystyczny szlak żeglugi śródlądowej na rzece Wiśle w Krakowie" (Krakowski Tramwaj Wodny i stanowiska cumownicze).

Coraz więcej zwolenników ma również ścieżka rowerowa do Tyńca, prowadząca przez Ośrodek Sportu i Rekreacji KOLNA.

Organizatorami akcji „Skabonka pomysłów dla Krakowa" byli: Gmina Miejska Kraków, Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie oraz Skandia Życie Towarzystwo Ubezpieczeń S.A.