Znakomita obsada 70. Tour de Pologne

W sobotę, 27 lipca we włoskim Rovereto rozpocznie się jubileuszowa, 70. Edycja Tour de Pologne. Na starcie pojawią się wielkie gwiazdy światowego kolarstwa – medaliści igrzysk olimpijskich i mistrzostw świata oraz zwycięzcy największych tourów.

70. Tour de Pologne zapowiada się na najlepiej obsadzoną edycję imprezy w historii. Listę gwiazd otwiera Bradley Wiggins z grupy Sky Procycling. Brytyjczyk to kolarz numer jeden w 2012 roku – wygrał Tour de France i zdobył złoty medal igrzysk olimpijskich w Londynie w jeździe indywidualnej na czas. W tym sezonie nie wiedzie mu się jednak tak dobrze – wycofał się w trakcie Giro d’Italia i od tej pory nie startował. Kolejnym wartym uwagi zawodnikiem jest Włoch Vincenzo Nibali – triumfator tegorocznego Giro d’Italia. Zawodnik kazachskiej grupy Astana wystąpi w naszym narodowym tourze z numerem 1.

 

Na włoskich i polskich drogach zobaczymy także Fabiana Cancellarę (Radioshack Leopard Trek) – specjalistę od jazdy indywidualnej na czas, czterokrotnego mistrza świata w tej dziedzinie. To on powinien być faworytem ostatniego etapu – czyli właśnie jazdy indywidualnej na czas z Wieliczki do Krakowa, na dystansie 37 km – 3 sierpnia, w sobotę. Pierwszy kolarz wystartuje z Wieliczki o godz. 15.10, a ostatni spodziewany jest w Krakowie o 18.30. Finałowy etap 70. Tour de Pologne zakończy się na Rynku Głównym, gdzie odbędzie się również uroczysta dekoracja zwycięzców całej imprezy.

 

W Krakowie będą finiszować też takie asy kolarstwa jak koledzy Wigginsa z grupy Sky: Kolumbijczycy Rigoberto Uran (wicemistrz olimpijski z Londynu w wyścigu ze startu wspólnego, drugi w tegorocznym Giro d’Italia) i Sergio Henao, Włosi: Michele Scarponi (kolega Przemysława Niemca z drużyny Lampre – Merida, po dyskwalifikacji Alberto Contadora uznany zwycięzcą Giro d’Italia z 2011 roku) i Ivan Basso (Cannondale Pro Cycling, triumfator Giro d’Italia z 2006 i 2010 roku, dwukrotnie na podium Tour de France), Norweg Thor Hushovd (BMC Racing Team, mistrz świata ze startu wspólnego z 2010 roku, wielokrotny zwycięzca etapów na największych wyścigach), Hiszpan Luis Leon Sanchez (Belkin Pro Cycling Tour), Ukrainiec Jarosław Popowicz (Radioshack Leopard Trek) czy Polacy Rafał Majka (Team Saxo – Tinkoff) i Sylwester Szmyd (Movistar Team).

 

Na ulicach podwawelskiego grodu światową czołówkę kolarstwa zobaczymy również podczas pierwszego etapu 70. Tour de Pologne po powrocie z Włoch – 30 lipca, we wtorek. O godz. 12.30 zawodnicy ruszą ze startu honorowego na Rynku Głównym, pojadą ulicami: Grodzką, Podzamcze, Powiśle, Zwierzyniecką, Konopnickiej, Kamieńskiego i Wielicką do Wieliczki, gdzie na ul. Dembowskiego nastąpi start ostry III etapu 70.TdP do Rzeszowa.