Zarząd Infrastruktury Sportowej wsparty środkami UE

Projekt ?Turystyczny szlak żeglugi śródlądowej na rzece Wiśle w Krakowie? zakłada stworzenie nowej atrakcji Krakowa w oparciu o walory turystyczne rzeki Wisły oraz położonych w jej sąsiedztwie miejsc i obiektów historycznych.

W ramach inwestycji wytyczono dziesięciokilometrowy odcinek żeglugi pomiędzy Opactwem Benedyktynów w Tyńcu a Mostem Kotlarskim.

 

Wyznaczono także miejsca przystankowe i stanowiska cumownicze w oparciu o lokalizacje najkorzystniejsze dla użytkowników, biorąc również pod uwagę usytuowanie atrakcji turystycznych na brzegach Wisły.

Aktualnie infrastrukturę szlaku tworzy: 8 specjalnie oznakowanych przystanków (Tyniec, Kolna, Flisacka, Most Dębnicki, Paulińska, Rybaki, Most Kotlarski i Galeria Kazimierz) oraz 10 stanowisk cumowniczych wyposażonych w 110 spełniających najwyższe standardy jakości i wytrzymałości pali cumowniczych. Stanowiska zlokalizowane są w pobliżu następujących ulic: Flisackiej, Jaskółczej, Kościuszki, Tynieckiej, Paulińskiej, Konopnickiej, Rybaki, Rollego, Podgórskiej i Wawrzyńca. W sezonie turystycznym po szlaku kursuje Krakowski Tramwaj Wodny.

Poza wytyczeniem szlaku, stworzeniem odpowiedniej infrastruktury i uruchomieniem regularnych kursów tramwaju wodnego, przedsięwzięcie obejmuje swym zakresem oznakowanie szlaku i promocję produktu turystycznego. Szlak stanowi oryginalne uzupełnienie oferty turystycznej miasta. Jest pewne, że Krakowski Tramwaj Wodny wraz z dalszym rozwojem będzie zyskiwać na znaczeniu także jako alternatywny środek komunikacji miejskiej.

Projekt będzie realizowany do końca 2011 roku, a następnie jego produkty, będą utrzymywane przez okres minimum 5 lat po jego zakończeniu. Realizatorem projektu jest Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie.

Inauguracja sezonu Krakowskiego Tramwaju Wodnego w roku 2011 została zaplanowana na 30 kwietnia. Tego dnia na Bulwarze Czerwieńskim, nieopodal Mostu Grunwaldzkiego odbędzie się kilkugodzinna impreza promocyjna dla krakowian i turystów, której program przewiduje paradę jednostek, darmowe rejsy tramwajem, występy artystyczne na scenie usytuowanej na barce oraz konkursy z nagrodami. Rozpoczęcie imprezy: godzina 12.00.

 

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 w wysokości 75% kosztów kwalifikowanych. Łączna wartość projektu wyniesie około 3 mln złotych.
Logotypy UE