Zapraszamy na Puchar Prezydenta Miasta Krakowa w siatkówce plażowej!

Już w dniach 21-23 czerwca siatkarze plażowi zmierzą się w rywalizacji o Puchar Prezydenta Miasta Krakowa. Turniej organizowany w ramach Orlen Beach Volley Tour 2013 odbędzie się w Nowej Hucie, gdzie przy ul. Bulwarowej, w sąsiedztwie Zalewu Nowohuckiego, przez trzy dni rządzić będą siatkarskie emocje.

Turniej jest wpisany do kalendarza imprez Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Jest to tak zwany turniej 3-gwiazdkowy - czyli jeden z czterech najważniejszych (można zdobyć najwięcej punktów do rankingu PZPS) jeśli chodzi o eliminacje Mistrzostw Polski. Pozostałe to imprezy w Toruniu (odbyła się w dniach 31.05-2.06), Wrześni i w Nysie (obie w terminie 14-16.06). Krakowski turniej uzyskał homologację FIVB. Oznacza to, że czołówka zdobędzie punkty również w rankingu FIVB.

W piątek zostaną rozegrane eliminacje z udziałem wszystkich zawodników, którzy zgłoszą się do imprezy. Eliminacje wyłonią osiem par, które następnego dnia wystartują w turnieju głównym. Dołączy do nich osiem duetów plasujących się na najwyższych miejscach w rankingu prowadzonym przez Polski Związek Piłki Siatkowej. Turniej główny zostanie rozegrany systemem tzw. „podwójnych eliminacji", zwanym też „brazylijskim". Pierwsza porażka nie wyklucza w nim żadnej z par. Przegrani przechodzą na prawą stronę „drabinki" organizującej system rozgrywek i zachowują szanse na końcowy triumf w imprezie. Odpadają z niej dopiero po drugim niepowodzeniu. 


Uczestnicy zmagań o Puchar Prezydenta Miasta Krakowa rywalizują też o nagrody finansowe, których pula jest najwyższa w kraju i wynosi 20.000 zł.


Listę triumfatorów krakowskiej imprezy otwierają Grzegorz Fijałek i Mariusz Prudel, którzy po wielu sukcesach międzynarodowych bardzo wysoko zaszli w światowym rankingu, zapewnili sobie udział ubiegłorocznych Igrzyskach Olimpijskich w Londynie i zostali pierwszymi reprezentantami Polski w siatkówce plażowej na IO. Zajęli tam 5 miejsce, po wyrównanym meczu przegrywając w ćwierćfinale z utytułowaną brazylijską parą Alison Cerutti/Emanuel Rego, a wcześniej pokonując m.in. mistrzów świata, amerykański duet Jacob Gibb/Sean Rosenthal. Na liście zdobywców Pucharu Prezydenta Miasta Krakowa znajdują się także: Grzegorz Klimek i Rafał Szternel (najlepsi w 2009 roku), Bartosz Łosiak i Piotr Kantor (2010), Tomasz Wieczorek i Dawid Popek (2011) oraz Damian Wojtasik i Jarosław Lech (2012). Grali tu również Michał Kądzioła i Jakub Szałankiewicz, ale przed trzema laty ulegli w finale Klimkowi i Szternelowi.


Wszyscy zainteresowani startem w turnieju mogą zapisywać się za pośrednictwem strony: http://beach.pzps.pl/pl/login.


Organizatorem imprezy, w imieniu Gminy Miejskiej Kraków, jest Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie.