Zapasy w Krakowie: 28 października zapraszamy na Międzynarodowy Memoriał im. Władysława Bajorka

W najbliższą sobotę, 28 października w hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 24 przy ul. Aleksandry 17 (dzielnica Bieżanów-Prokocim) odbędzie się kolejna edycja prestiżowego turnieju w zapasach w stylu klasycznym – Międzynarodowego Memoriału im. Władysława Bajorka, legendarnego krakowskiego sportowca. Honorowy patronat nad zawodami objął Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski.

Uroczyste otwarcie imprezy organizowanej przez Klub Sportowy Bieżanowianka, przy współpracy Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie, zaplanowane jest na godz. 10:30. Od godz. 11:00 rozpoczną się walki, a dekoracja zwycięzców przewidziana jest po godz. 17:00. Udział w otwarciu turnieju zapowiedzieli Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski i Prezes Polskiego Związku Zapaśniczego Andrzej Supron, były wybitny zawodnik, wicemistrz olimpijski z Moskwy, wielokrotny medalista mistrzostw świata i Europy.

Zawody odbędą się w trzech kategoriach wiekowych: dzieci (8-11 lat), młodzików (12-14 lat) oraz kadetów (15-17 lat). W każdej z nich młodzi adepci zapasów zmierzą się w aż 10 kategoriach wagowych.

Organizatorzy spodziewają się blisko 300 uczestników – z całego kraju oraz gości z Białorusi.

Historia turnieju sięga lat 70. minionego stulecia, a jego renoma wykracza poza granice Polski. W latach 90. ubiegłego wieku Memoriał im. Władysława Bajorka był najpopularniejszym i najbardziej prestiżowym turniejem zapaśniczym w stylu klasycznym w Polsce. Brali w nim udział najwięksi polscy zapaśnicy, w tym medaliści olimpijscy, m.in. Ryszard Wolny, Józef Tracz, Włodzimierz Zawadzki, Andrzej Wroński i Piotr Stępień. Kilka edycji turnieju odbyło się w obsadzie międzynarodowej. W 1999 r. zrezygnowano z organizacji zawodów i ta przerwa trwała aż do 2013 r. Wtedy to udało się zorganizować koleją edycję imprezy, po czym znów nastąpiła przerwa. Turniej udało się ponownie reaktywować w roku ubiegłym.

Władysław Bajorek (ur. 7 marca 1907 w Krakowie, zm. 6 września 1973 w Krakowie), zwany „najsilniejszym człowiekiem Wisły”, był zapaśnikiem Wisły Kraków w stylu klasycznym. Barwy „Białej Gwiazdy” reprezentował w latach 1926-1955, z przerwą na czas wojny. Wygrał 230 spośród 247 stoczonych walk, zaś na arenie międzynarodowej 21 spośród 39. W 1927 roku na mistrzostwach Europy w Pradze zajął czwarte miejsce, odnosząc trzy zwycięstwa. Startował w Mistrzostwach Europy w 1934 w Rzymie i 1937 roku w Tallinie.  Bajorek był 8 razy Mistrzem Polski w wadze średniej i półciężkiej, zdobywał też inne trofea. Po zakończeniu kariery pełnił funkcję trenera krakowskiej Korony, a następnie kadry narodowej zapaśników.

Międzynarodowy Memoriał im. Władysława Bajorka 2016