Z kim o Igrzyska Olimpijskie w Rio i Mistrzostwa Świata we Francji?

W tym roku przed piłkarzami ręcznymi kolejna niezwykle prestiżowa impreza – Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro. Z wyjątkiem złotych medalistów IO w Londynie Francuzów oraz nowo kreowanych mistrzów Europy Niemców, inne czołowe zespoły europejskie muszą walczyć o wyjazd do Brazylii podczas trzech turniejów kwalifikacyjnych.

Jeden z nich, 8-10 kwietnia, ma szansę zorganizować Polska – w gdańskiej Ergo Arenie. Biało-czerwoni poznali już rywali. O dwa premiowane miejsca przyjdzie im rywalizować z Macedonią, Chile i Tunezją.

Na razie, w IO w Rio mają zapewniony udział: Brazylia (gospodarz), Francja (mistrz świata z 2015 r.) Niemcy (mistrz Europy z 2016 r.) oraz Argentyna, Katar i Egipt,

W niedzielę, w centrum prasowym EHF EURO 2016 w TAURON Arenie Kraków, jeszcze przed meczami o medale, odbyło się losowanie par spotkań play-off strefy europejskiej o prawo gry w turnieju finałowym Mistrzostw Świata we Francji, w 2017 roku.

Europa dysponuje 13 miejscami spośród 24 w MŚ 2017.

Z przywileju gospodarza korzysta oczywiście Francja, zarazem mistrz świata z 2015 roku, na podstawie wyników EHF EURO 2016 zakwalifikowali się także medaliści tego turnieju: Niemcy, Hiszpanie i Chorwaci. 

Pozostałe 9 miejsce to stawka meczów play-off w terminach: 10-12 czerwca 2016 (pierwsze spotkanie) oraz 14-16 czerwca 2016 (rewanż).

Reprezentacja Polski zagra z Holandią. Inne pary to: Szwecja – Bośnia i Hercegowina, Czechy – Macedonia, Rosja – Czarnogóra, Serbia – Węgry, Islandia – Portugalia, Białoruś – Łotwa, Słowenia – Norwegia, Dania – Austria.

 

Fot. Mateusz Chwajoł/ZIS