XXI Krakowski Bieg Samorządowy: każdy mógł poczuć smak rywalizacji!

Świetna organizacja, sprzyjająca pogoda i wyjątkowa atmosfera przyczyniły się do tego, że XXI Bieg Samorządowy, który odbył się 14 maja przyciągnął na Błonia setki krakowian. Dzięki dostosowaniu poszczególnych kategorii biegowych, każdy amator miał szansę poczuć smak rywalizacji.

Tuż po godzinie 9.00, zaraz po oficjalnej inauguracji wydarzenia, rozpoczęły się biegi klas gimnazjalnych na dystansie 1 km. Jako pierwsze wystartowały dziewczęta z klas I. W biegu tym zwyciężyła Marcelina Podgórni, a w kategorii chłopców Dawid Murzyn. Z kolei w kategorii klas II i III gimnazjum zwycięzcami okazali się kolejno: Paulina Jacewicz oraz Patryk Bijak (klasy II); Eliza Kwiatkowska i Filip Wrona (klasy III).
W chwili dekoracji zwycięzców kategorii gimnazjalnych, swój bieg zapoczątkowały dziewczęta oraz chłopcy z klas średnich. Mistrzami w tej konkurencji zostali Anna Mikler oraz Łukasz Wójcik.
Najszybciej trasę przeznaczoną dla uczniów szkół podstawowych pokonały: Patrycja Jacewicz (klasy IV i młodsze); Magdalena Morytko (klasy V) oraz Karolina Barańska (klasy VI). Natomiast wśród chłopców triumfowali: Karol Paluch (z klas IV i młodszych); Dariusz Galica (kl. V) oraz Łukasz Rudek (kl. VI).
Po wręczeniu nagród zwycięzcom powyższych kategorii, rozpoczęła się Sztafeta Samorządowa i Firm, do której zgłoszono 4 drużyny przedstawicieli: Urzędu Statystycznego w Krakowie, Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Wydziału Sportu Urzędu Miasta Krakowa oraz ekipę Bieg Sport. W sztafecie 4 x 1000 metrów najlepsi okazali się ci ostatni.
Niezwykle sympatyczną konkurencją zorganizowaną w ramach Biegu Samorządowego były zmagania w Nordic Walking. Ta dyscyplina cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród kobiet - wszystkie osoby zgłoszone do tej rywalizacji były reprezentantkami płci pięknej. Najszybciej dystans 1 km pokonała Izabela Król. Uczestniczki zgodnie stwierdziły, że był to dla nich „przyjemny spacerek".
Głównym wydarzeniem XXI Krakowskiego Biegu Samorządowego był Bieg Otwarty - Polska Biega na dystansie 2 kilometrów. W Biegu Otwartym udział mógł wziąć każdy niezależnie od wieku - wystarczyło wypełnić odpowiednią kartę startową.
- Jesteśmy bardzo zadowoleni. Świetna organizacja, wszystkie szczegóły dograne i nie ma zamieszania - odpowiedziało jednogłośnie małżeństwo - Renata i Wiesław, startujący w jednej z rywalizacji indywidualnych.
- W tym roku widoczne jest większe zainteresowanie Biegiem Otwartym wśród osób starszych, startujących w kategoriach 50-latków oraz 60-latków i starszych - stwierdziła Justyna Chłosta, uczestniczka i zwyciężczyni w kategorii 20-latek w ramach Biegu Otwartego.
Pośród ponad 120 uczestników tego biegu, pierwszy linę mety przekroczył Jarosław Stec, a pierwszą kobietą, która ukończyła bieg była Adrianna Palka. Zwycięzcy otrzymali Puchary Prezydenta Miasta Krakowa.
Bieg Otwarty - Polska Biega podzielony był na kilka kategorii indywidualnych i grupowych. W ramach grupowych klasyfikacji po raz pierwszy w tym roku odbyła się rywalizacja w kategorii rodzinnej, do której zakwalifikowało się 10 rodzin. Najlepszą drużyną familijną byli Mastersi.
Sztafeta rodzinna została zorganizowana w ramach II edycji kampanii „Kraków stawia na rodzinę" realizowanej przez Miasto Kraków. Nowością było również rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego „Rodzina w Obiektywie", którego laureatką została Pani Lidia Stachura-Czopek.

[galeria:344]
Fot. MCH/ZIS