XII Mistrzostwa Polski we Freestyle’u Kajakowym na torze Kolna

2 i 3 września na torze kajakarstwa górskiego w OSiR KOLNA odbędzie się 12. edycja Mistrzostw Polski we Freestyle’u Kajakowym.

Od 2006 roku zmagania freestylowe w naszym kraju toczą się pod egidą Polskiego Związku Kajakowego. Czwarty raz z rzędu Otwarte Mistrzostwa Polski organizowane są w Krakowie. To jedna z najbardziej widowiskowych konkurencji kajakowych.

Zawodnicy obserwowani są przez trzech sędziów, nad którymi czuwa główny arbiter. Każdy ma 45 sekund na zaprezentowanie jak największej liczby figur, które wcześniej są opisane w regulaminie. Dodatkowo, punkty otrzymywane są również za wykonywanie figur powietrznych, łączenie ich oraz robienie tego bez pomocy wiosła. Każdy może zaprezentować własne figury, które nie zostały opisane. Musi jednak przekonać do nich sędziów.

W sobotę, 2 września mistrzostwa przeprowadzone zostaną w konkurencjach – K1M, K1K, K1JM, K1JK, OB. Podczas zawodów będą prowadzone dwie klasyfikacje: profesjonalna (dla zawodników z licencją) oraz amatorska (dla zawodników nieposiadających licencji). Finały konkurencji K1M zostaną rozegrane osobno dla każdej kategorii.

Tytułów mistrzowskich w K1K i K1M będą bronić Zofia Tuła i Tomasz Czaplicki, oboje reprezentujący KKK Jelenia Góra.

Na niedzielę, 3 września zaplanowano Kayak Cross – wyścig czterech kajakarzy naraz (zadanie polega na pokonaniu trasy toru kajakowego i dotknięciu punktów kontrolnych – bannerów zlokalizowanych w wybranych miejscach). Wygrywa pierwsza osoba na mecie. Konkurencja ta opiera się na bezpośredniej rywalizacji, co zwiększa jej widowiskowość.

W załączeniu znajduje się harmonogram imprezy.

Fot. Sebastian Krok