Wyczynowe rowery dla kolarskiej młodzieży z WLKS Krakus Swoszowice

Jesienne spotkania Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego z młodymi kolarzami WLKS Krakus Swoszowice na zakończenie sezonu stały się dobrą tradycją. We wtorek, 30 października w siedzibie Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie dokonano podsumowania tegorocznych osiągnięć, a Prezydent Jacek Majchrowski przekazał sekcji kolarskiej klubu ze Swoszowic dwa wyczynowe rowery i dwa koła do jazdy indywidualnej na czas.

W spotkaniu uczestniczyli także wychowanek Krakusa, brązowy medalista z Rio de Janeiro, triumfator 71. Tour de Pologne oraz dwurotny zwycięzca klasyfikacji górskiej Tour de France, zawodnik grupy BORA-Hansgrohe Rafał Majka, Dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie Krzysztof Kowal, Prezes Zarządu WLKS Krakus Swoszowice Jacek Koziarowski, trener Zbigniew Klęk i sponsor Stanisław Czaja.

- Chciałbym podkreślić, że kolarstwo jest jedną z dyscyplin sportowych, na które Kraków stawia. I nie jest to kwestia związana z Tour de Pologne organizowanym wspólnie  z Czesławem Langiem, choć trzeba podkreślić, że wyścig jest pięknie pokazywany w telewizji. Stawiamy przede wszystkim na pracę z młodzieżą. Nie finansujemy sportu zawodowego, jedynie sport młodzieżowy. Klub ze Swoszowic świetnie wypełnia ten warunek. Wychowuje przy tym świetnych zawodników, czego pan Rafał Majka jest znakomitym przykładem – powiedział prezydent Jacek Majchrowski.

Za sprzęt kolarski dla swoich następców w WLKS Krakus Swoszowice i troskę o dobre warunki do treningów, rozbudowę klubowej bazy sportowej podziękował prezydentowi Jackowi Majchrowskiemu Rafał Majka, wręczając pamiątkową koszulkę kolarską grupy BORA-Hansgrohe, z którą jest związany kontraktem do 2020 roku.

Od prezesa Koziarowskiego i trenera Klęka prezydent Majchrowski otrzymał efektowną statuetkę z sylwetką kolarza. Natomiast dyrektor Kowal został obdarowany kaskiem z autografami Rafała Majki i Tomasza Marczyńskiego.

Najważniejsze tegoroczne osiągnięcia podopiecznych przedstawił Zbigniew Klęk i dodał, że są wśród nich potencjalni następcy Rafała Majki czy Katarzyny Niewiadomej. Podkreślił jednak, że priorytety są jasne, najpierw szkoła, potem sport.

Przyjmując adeptów kolarstwa do klubu, WLKS Krakus Swoszowice nie oczekuje od rodziców wysokich składek, korzysta z pomocy finansowej sponsora i Miasta Krakowa.

Jak powiedział we wtorek dyrektor Krzysztof Kowal, są duże szanse na to, że jeszcze w grudniu tego roku zostanie oddany do użytku funkcjonalny budynek klubowy z dobrze wyposażonym zapleczem, salami wielofunkcyjnych i szatniami.

Dla działającego od 1948 roku WLKS Krakus Swoszowice otwierają się nowe perspektywy sportowe i organizacyjne.

W kuluarach uwaga dziennikarzy skupiła się na planach startowych Rafała Majki w 2019 roku. Kolarz zadeklarował, że chciałby wziąć udział w Tour de Pologne, ale szczegółów kalendarza nie ujawnił.

Fot. Mateusz Chwajoł/ZIS