Wielkie memoriałowe emocje z mistrzostwami w tle

Aktualni mistrzowie Europy, dwukrotni triumfatorzy Ligi Światowej, siatkarze Francji, mistrzowie olimpijscy z Londynu i złoci medaliści ME -2013 Rosjanie, trzecia drużyna tegorocznego Final Six LŚ Kanada i oczywiście mistrzowie świata Polacy. Obsada XV Memoriału Huberta Jerzego Wagnera, który od 11 do 13 sierpnia zostanie rozegrany w TAURON Arenie Kraków jest naprawdę znakomita.

Dla biało-czerwonych, trójkolorowych i „sbornej” to ostatni sprawdzian przed rozpoczynającymi się za kilkanaście dni – 24 sierpnia mistrzostwami Starego Kontynentu. Warto więc wybrać się w najbliższy weekend do hali w Czyżynach, by podczas atrakcyjnych meczów przekonać się w jakiej dyspozycji są faworyci ME, bo w zgodnej opinii znawców siatkówki Polacy, Francuzi i Rosjanie powinni walczyć o medale.

Ciekawe też, jak w tym doborowym towarzystwie odnajdzie się ekipa Kanady, prowadzona przez Stephane’a Antigę, która przybyła do podwawelskiego grodu po historycznym sukcesie w brazylijskiej Kurytybie.

W czwartek, 10 sierpnia – w samo południe – w nietypowym miejscu, czyli Urzędzie Pocztowym nr 1 w Krakowie, odbyła się memoriałowa konferencja prasowa z udziałem Katarzyny Król – Zastępcy Prezydenta Krakowa ds. Edukacji i Sportu, Jerzego Mroza – Prezesa Fundacji Huberta Jerzego Wagnera, Jacka Kasprzyka – Prezesa Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Selekcjonera reprezentacji Polski Ferdinando De Giorgiego i kapitana biało-czerwonych Michała Kubiaka.

W spotkaniu z dziennikarzami wzięła także udział reprezentująca hotel DoubleTree by Hilton, gdzie zamieszkały drużyny, Katarzyna Barzyk.

- Witam wszystkich – zaczął swoją wypowiedź po polsku trener De Giorgi. Potem kontynuował już po włosku: - Bardzo dziękuję za serdeczne przyjęcie i za gościnę. Po raz pierwszym jestem na Memoriale Wagnera, turnieju tak ważnym i z bogatymi tradycjami. Wszyscy uczestnicy tegorocznej edycji prezentują bardzo wysoki poziom.  Francja to – moim zdaniem – najlepsza obecnie drużyna na świecie. Oczekuję dobrych sprawdzianów z mocnymi rywalami.

Michał Kubiak podkreślił zasługi Organizatorów: - Chciałbym podziękować przede wszystkim Panu Jerzemu. Nie dość, że w hali mamy mocnych przeciwników, to jeszcze przygotował nam wiele dodatkowych atrakcji. Memoriał stanowi znakomite przygotowanie do turnieju docelowego, jakim są mistrzostwa Europy.  Mamy nadzieję, że kibice będą z nami, aby wspólnie cieszyć się ze zwycięstw.

Katarzyna Król – Zastępca Prezydenta Miasta przypomniała, że również dzięki Memoriałowi Wagnera Kraków gości siatkówkę na najwyższym poziomie. W przypadku tej imprezy – po raz trzeci, poprzednio w 2014 i 2016 roku.  – Dzięki naszej współpracy, zaangażowaniu setek osób, nasze miasto znajdzie się znów w centrum uwagi sympatyków sportu. Zapraszamy do kibicowania we wspaniałej TAURON Arenie – dodała Katarzyna Król.

Prezes Fundacji Huberta Jerzego Wagnera, Jerzy Mróz, komplementując gospodarzy tegorocznego turnieju, podkreślił szczególną rolę obecnego także na konferencji Dyrektora Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie Krzysztofa Kowala.

- Bez względu na okres i stan przygotowań, ja i całe kierownictwo PZPS chcemy, żeby nasza reprezentacja zawsze wygrywała. Po to organizujemy te imprezy, żeby Polacy się cieszyli z sukcesów siatkarzy. Niech kibice wybaczają im porażki, my natomiast poddawać ich będziemy rzetelnej ocenie – powiedział Prezes Jacek Kasprzyk.

Skład reprezentacji Polski na XV Memoriał Huberta Jerzego Wagnera

Rozgrywający: Fabian Drzyzga, Grzegorz Łomacz, Michał Kędzierski;

Atakujący: Łukasz Kaczmarek, Maciej Muzaj, Dawid Konarski;

Środkowi: Bartłomiej Lemański, Mateusz Bieniek, Jakub Kochanowski, Łukasz Wiśniewski

Przyjmujący: Bartosz Kurek, Michał Kubiak, Rafał Buszek, Artur Szalpuk, Aleksander Śliwka;

Libero: Paweł Zatorski, Damian Wojtaszek, Jakub Popiwczak.

W piątek, 11 sierpnia, pomiędzy meczami – około godz. 19:30 odbędzie się uroczyste otwarcie XV Memoriału Huberta Jerzego Wagnera.

Fot. MCH/ZIS