W TAURON Arenie Kraków hokejowa batalia o awans do elity

Już w najbliższą niedzielę, 19 kwietnia w TAURON Arenie Kraków rozpoczną Mistrzostwa Świata Dywizji 1A w Hokeju Lodzie. Stawka turnieju jest awans do elity, czyli grona 16 drużyn z Czechami, Finlandią, Kanadą, Rosją, Szwecją i USA na czele.

Od 1976 roku, gdy światowa czołówka gościła w katowickim Spodku, gdzie nasza reprezentacja odniosła sensacyjne, historyczne zwycięstwo nad ZSRR 6-4, a po tytuł mistrza świata sięgnęła reprezentacja Czechosłowacji, nie było w Polsce imprezy hokejowej tak wysokiej rangi, jak ta najbliższa w Krakowie.

 

Biało-czerwoni rywalizować będą od 19 do 25 kwietnia z Japonią, Kazachstanem, Ukrainą, Węgrami i Włochami. Dwa najlepsze zespoły uzyskają prawo gry w przyszłym roku w elicie.

 

W tym tygodniu została już zamrożona tafla, trwają ostatnie przygotowania do zawodów – organizacyjne i sportowe.

 

Dla polskich hokeistów ostatnim sprawdzianem były wyjazdowe, towarzyskie mecze z Wielką Brytanią w Nottingham i Coventry (4-6 i 1-3).

 

- W Krakowie mamy wspaniałą halę. Wierzę, że dopisze publiczność. Zrobimy wszystko, aby  nie zawieść  oczekiwań kibiców. Stawka drużyn jest wyrównana.  Faworytem może być jednak Kazachstan. Wielu hokeistów tego kraju gra na co dzień w rosyjskiej lidze KHL. Dla nas bardzo ważne będzie pierwsze spotkanie – z Włochami. Korzystny wynik na pewno doda nam animuszu w kolejnych występach. Ten zespół ma charakter – powiedział trener naszej ekipy Jacek Płachta, który dokonał ostatecznej selekcji spośród ponad 50 zawodników.

 

Dużej pomocy w zorganizowaniu tego prestiżowego wydarzenia udzieliła Polskiemu Związkowi Hokeja na Lodzie Gmina Miejska Kraków. Jak podkreślił prezes PZHL Dawid Chwałka, bez wsparcia samorządów - Krakowa i Małopolski przeprowadzenie MŚ Dywizji 1A nie byłoby możliwe.

 

Program turnieju:

 

19 kwietnia (niedziela)

13.00   Węgry – Japonia

16.30   Ukraina – Kazachstan

20.00   POLSKA – WŁOCHY

 

20 kwietnia (poniedziałek)

13.00   Kazachstan – Węgry

16.30   Włochy - Ukraina

20.00   JAPONIA - POLSKA

 

22 kwietnia (środa)

13.00   Kazachstan - Japonia

16.30   Włochy – Węgry

20.00   POLSKA – UKRAINA

 

23 kwietnia (czwartek)

13.00   Japonia – Włochy

16.30   Ukraina – Węgry

20.00   KAZACHSTAN – POLSKA

 

25 kwietnia (sobota)

13.00   Japonia – Ukraina

16.30   Włochy – Kazachstan

20.00   WĘGRY – POLSKA

 

Fot. PZHL.tv