W sobotę zostaną rozdane pierwsze medale krakowskich ME w slalomie: słońce zaświeciło dla kajakarzy!

Aura okazała się łaskawa dla uczestników Mistrzostw Europy w Kajakarstwie Slalomowym. W piątek nad krakowskim torem KOLNA zaświeciło wreszcie słońce. Zgodnie z czwartkowymi wspólnymi decyzjami przedstawicieli ECA i kierownictw ekip, nie odbyły się kwalifikacje, przeprowadzone natomiast zostały treningi i pokazowe przejazdy.

W mistrzostwach wystartuje 223 zawodniczek i zawodników z 24 krajów. Obsada jest znakomita, zobaczymy więc mistrzów olimoijskich z Londynu: Francuzkę Emilie Fer, Włocha Daniele Molmentiego oraz brytyjską załogę kanadyjkarzy Tim Baillie/Etienne Stott.

Wszyscy zainteresowani: kajakarze, trenerzy, sędziowie uważnie obserowali w piątek warunki na torze. Odwołanie kwalifikacji sprawia, że sobotnia i niedzielna rywalizacja o tytuły mistrzowskie stanie się jeszcze bardziej emocjonująca, ograniczy się bowiem do dwóch przejazdów.- pierwszy wyłoni finalistów, a drugi już medalistów.

Wokół toru jest już bardzo kolorowo - pojawiły się namioty, balony i banery reklamowe, zakończone zostały przygotowania do przeprowadzenia telewizyjnych transmisji "live". Kilkugodzinne relacje z obu dni imprezy pokaże TVP Sport, fragmenty zawodów obejrzymy również w innych kanałach: TVP 1 i TVP Info. Akredytowało się ponad 60 dziennikarzy z kraju i zagranicy.

W sobotę, o godz. 8.00 rozpoczną się zmagania przedstawicielek najmłodszej konkurencji, kanadyjek-jedynek  (C-1 K/W). Przed południem popłyną też kanadyjkarze (C-1 M) i kajakarze (K-1 M). Poznamy wtedy 8 finalistek w C-1 K/W, 10 finalistów w C-1 M oraz 15 w K-1 M.

K-1 mężczyzn jest najliczniej obsadzoną konkurencją krakowskich mistrzostw, zgłosiło się aż 57 zawodników, wśród nich wspomniany złoty medalista olimpijski i obrońca tytułu mistrza Europy Daniele Molmenti, Niemiec Hannes Aigner, Słoweniec Peter Kauzer a także trójka Polaków: Dariusz Popiela, Grzegorz i Rafał Polaczykowie.

W C-1 M, pod nieobecność Słowaka Michala Martikana oraz Francuza Tony'ego Estangueta, który zakończył karierę sportową i stał się ostatnio członkiem Komisji Zawodniczej Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, faworytem jest reprezentant Niemiec Sideris Tasiadis.

Polscy kibice z duzymi nadziejami oczekują również popołudniowych występów naszyh reprezentantów w konkurencjach zespołowych męzczyzn: C-1x3 i K-1x3. Szczególnie kajakarze - Popiela i bracia Polaczykowie, z uwagi na wczesniejsze sukcesy, powinni skutecznie włączyć się do walki o medale.

Podczas poprzednich mistrzostw Europy w Krakowie w 1008 roku i dwa lata później, Dariusz Popiela i Grzegorz Polaczyk razem z Mateuszem Polaczykiem, którego tym razem zastąpił Rafał Polaczyk stawali na najwyższym podium.

Serdecznie zapraszamy na Tor KOLNA. Z okazji ME uruchomiona została specjalna linia autobusowa 703 na trasie Czerwone Maki - Tor Kajakowy, kursy odbywają się co 25 minut. Informujemy, że z drogi dojazdowej do Ośrodka Sportu i Rekreacji KOLNA mogą korzystać wyłacznie posiadacze tzw. wjazdówek, radzimy i zachęcamy do korzystamia z komunikacji publicznej. Samochód można zostawić na dużym parkingu na ul. Czerwone Maki, skąd na Kolną można dostać się autobusem 703. Szczegóły w komunikatach na stronach: www.kajaki.krakow.pl i www.kmkrakow.plFot. MCH/ZIS