W Krakowie mistrzowski początek 74. Tour de Pologne: Peter Sagan pierwszym liderem

Zwycięstwem mistrza świata Słowaka Petera Sagana (BORA-Hansgrohe) zakończył się w sobotę, 29 lipca I etap 74. Tour de Pologne UCI World Tour ze startem i metą w Krakowie. Triumfator otrzymał puchar z rąk Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego.

Piękna, słoneczna pogoda sprawiła, że rywalizację kolarzy na 130-kilometrowej trasie oglądały tysiące osób. Tłumy wypełniły Rynek Główny, gdzie odbył się start honorowy, jeszcze więcej kibiców pojawiło się na Błoniach Krakowskich, gdzie po pasjonującym finiszu w Alei Ferdinanda Focha Peter Sagan jako pierwszy przejechał linię mety. Na ostatnich kilkuset metrach doszło też do niebezpiecznej kraksy.

Wśród najbardziej aktywnych zawodników znaleźli się również Polacy. Paweł Bernas (Orlen CCC Polska) i Maciej Paterski (CCC Sprandi Polkowice) wraz Martijnem Keizerem (Lotto NL-Jumbo) i Charlesem Planetem (Novo Nordisk) długo utrzymywali się na czele stawki po udanej ucieczce. Najdłużej walczył o utrzymanie przewagi nad peletonem Paterski, ale i on skapitulował jeszcze przed wjazdem na rundy wokół Błoń. O etapowym sukcesie rozstrzygnął więc brawurowy finisz z grupy.

Podwójny mistrza świata (2015, 2016) Sagan, ku radości licznie przybyłych do Krakowa rodaków, świetnie wywiązał się z roli faworyta. Tuż za nim uplasowali się Australijczyk Caleb Ewan (Orica-Scott) i Holender Danny van Poppel (Team Sky).

Kompletne wyniki znajdują się TUTAJ.

Po zakończeniu I etapu Dyrektor 74. TdP Czesław Lang podziękował wszystkim zaangażowanym w sprawne przygotowanie i przeprowadzenie 74. TdP w Krakowie i w dowód uznania wręczył żółtą koszulkę lidera Krzysztofowi Kowalowi – Dyrektorowi Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie.

Zanim poznaliśmy pierwszych triumfatorów 74. Tour de Pologne, na trasie wokół Błoń walczyli o miejsca na podium uczestnicy 10. Nutella Mini Tour de Pologne. Przyszłym następcom Michała Kwiatkowskiego i Rafała Majki gratulacje złożyli i nagrody wręczyli Katarzyna Król – Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa i Witold Bańka – Minister Sportu i Turystyki. 

W niedzielę, 30 lipca – II etap z Tarnowskich Gór do Katowic.

Fot. MCH/ZIS