W Krakowie już po raz trzeci o tytuły i medale ORLEN Mistrzostw Polski w Siatkówce Plażowej: gra na najwyższym poziomie i mnóstwo innych atrakcji

Przez najbliższe cztery dni – od 30 sierpnia do 2 września – będą rozgrywane w Krakowie ORLEN Mistrzostwa Polski w Siatkówce Plażowej. W rywalizacji o tytuły i medale weźmie udział cała krajowa czołówka. Na boiskach Ośrodka Sportu i Rekreacji Klubu Sportowego Wanda przy ul. Bulwarowej 39 pojawią się zawodniczki i zawodnicy, którzy w tym sezonie zanotowali wiele sukcesów w prestiżowym cyklu FIVB Beach Volleyball World Tour.

W środę, 29 sierpnia w siedzibie Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie odbyła się konferencja prasowa. Wzięli w niej udział: dyrektor ZIS Krzysztof Kowal, wiceprezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej Jacek Sęk oraz reprezentanci  Polski – Agata Ceynowa, Martyna Kłoda i Grzegorz Fijałek.

- ORLEN Mistrzostwa Polski w Siatkówce Plażowej kończą tegoroczny cykl imprez siatkarskich w Krakowie, za nami już Liga Narodów i Memoriał Huberta Jerzego Wagnera a przed jeszcze emocje na piasku – powiedział dyrektor Krzysztof Kowal. - Po raz trzeci gościmy  finały mistrzostw Polski i jestem przekonany, że będzie to najlepszy turniej,  Zmieniliśmy trochę układ boisk, Jest pięć boisk łącznie z głównym z trybunami i mam nadzieję, że obiekt spodoba się to zarówno publiczności, jak i zawodnikom. Oprócz siatkówki plażowej na bardzo wysokim poziomie będzie tam mnóstwo innych atrakcji, szczególnie dla najmłodszych. Serdecznie wszystkich zapraszam!

Wiceprezes PZPS Jacek Sęk podkreślił w swoim wystąpieniu znaczącą, wiodącą rolę Krakowa w organizowaniu wielkich wydarzeń siatkarskich w ostatnich latach: - W imieniu naszego związku bardzo dziękuję za przyjęcie przez Kraków roli gospodarza kolejnej imprezy. Szczególne podziękowania kieruję do Pana Prezydenta Jacka Majchrowskiego. Kraków jest dla nas sprawdzonym partnerem, któremu możemy zaufać. Dziękuję Panu Dyrektorowi Kowalowi i pracownikom ZIS-u za zaangażowanie. Mamy jeszcze świeżo w pamięci mecze Memoriału Huberta Jerzego Wagnera oraz Ligi Narodów. Przyznaję, że Kraków naprawdę siatkówką stoi. Przed nami wspaniały turniej i ogromne emocje ORLEN Mistrzostwa Polski będą klamrą, która zamknie niezwykle udany sezon naszej siatkówki plażowej.

W ważnych tegorocznych dokonaniach biało-czerwonych na arenie międzynarodowej duży udział mieli uczestnicy środowej konferencji prasowej. Zanim zabrali głos, Krzysztof Kowal i Jacek Sęk złożyli życzenie urodzinowe i przekazali drobny upominek Agacie Ceynowej. Siatkarka z Pucka skończyła 29 sierpnia 20 lat!

- W sezonie 2018 grałyśmy w wielu turniejach, byłyśmy w różnych miejscach – daleko i blisko, zdobywałyśmy doświadczenie , co przyniosło efekt w postaci srebrnego medalu World Tour w Vaduz. Bardzo chciałyśmy podziękować Polskiemu Związkowi Piłki Siatkowej za umożliwienie nam tych wyjazdów na turnieje rangi światowej  i całemu sztabowi trenerskiemu – mówiła Martyna Kłoda, ubiegłoroczna wicemistrzyni Polski w parze z Dorotą Strąg.

Od kilku miesięcy Martyna Kłoda występuje razem z rówieśniczką Agatą Ceynową, która przygodę ze sportem zaczynała od lekkoatletyki, ale jej pasją stała się siatkówka plażowa, m.in. za sprawą krajana Daniela Plińskiego. - To bardzo pozytywny człowiek. Cieszę się, że miałam okazję zagrać z nim parę turniejów na plaży – przyznała Agata Ceynowa.

Przed duetem Kłoda/Ceynowa piękne perspektywy, za to Grzegorz Fijałek jest już jedną z ikon polskiej siatkówki plażowej ze znaczącymi dokonaniami, w tym brązowym medalem mistrzostw Europy (2013), 5. miejscem Igrzysk Olimpijskich w Londynie (2012). Przez 9 lat tworzył mocny zespół z Mariuszem Prudlem, od dwóch sezonów stara się zawojować świat z Michałem Brylem.

- Z Mariuszem zdobyliśmy niemal wszystko na co nas było stać. Przyszedł czas na zmiany, postanowiłem wziąć młodszego kolegę i przekazać mu doświadczenia. I jak widać, to zaprocentowało, bo ten sezon mieliśmy naprawdę znakomity – podkreślił Grzegorz Fijałek.

Tylko w sierpniu Fijałek i Bryl dwukrotnie stanęli na drugim stopniu podium w pięciogwiazdkowym turnieju World Tour w Wiedniu i w  World Tour Finals w Hamburgu, gdzie w półfinale pokonali zwycięzców warszawskiego World Tour Piotra Kantora i Bartosza Łosiaka.

Czy może być lepsza rekomendacja dla ORLEN MP w Siatkówce Plażowej Kraków 2018 jak ewentualny rewanż tych par?

Kompleks sportowo-rekreacyjny Wandy jest szczęśliwy dla pochodzącego z Andrychowa Grzegorza Fijałka. Tu, w 2008 roku wygrał Grand Prix Polski o Puchar Prezydenta Miasta Krakowa, tu również w 2015 roku (jeszcze z Mariuszem Prudlem) sięgnął po jeden z czterech w karierze tytułów mistrza Polski.

Więcej informacji o imprezie: www.siatkowkaplazowa.krakow.pl

Fot. Mateusz Chwajoł/ZIS