Vital Heynen trenerem reprezentacji Polski siatkarzy

Zarząd Polskiego Związku Piłki Siatkowej w głosowaniu jawnym podjął decyzję o wyborze nowego trenera reprezentacji Polski mężczyzn. Został nim 48-letni Belg Vital Heynen.

Wybór poprzedziły prace Zespołu ds. wyboru trenera reprezentacji Polski mężczyzn, który zarekomendował do oceny Zarządu trzech kandydatów: Piotra Gruszkę, Vitala Heynena i Andrzeja Kowala.

Podczas posiedzenia Zarządu w dniu 7 lutego 2018 roku, wszyscy rekomendowani zaprezentowali swoje analizy potencjału naszej męskiej kadry oraz koncepcje pracy z reprezentacją Polski.
Na podstawie materiałów przygotowanych przez Zespół, osobistych prezentacji, rozmów z kandydatami oraz dyskusji, 19 członków Zarządu podjęło w głosowaniu jawnym decyzję o powierzeniu męskiej reprezentacji Polski Vitalowi Heynenowi.

Vital Heynen (ur. 12.06.1969 w Belgii) przez całą zawodniczą karierę związany był z rodzimym klubem Noliko Maaseik. Już jako junior prezentował duże możliwości na pozycji rozgrywającego. Największe sukcesy odniósł pod opieką szwedzkiego trenera Andersa Kristianssona, zdobywając czterokrotnie mistrzostwo i pięciokrotnie Puchar Belgii.

Po zakończeniu kariery sportowej  w 2005 roku, został w macierzystym klubie asystentem trenera, by po roku objąć stanowisko pierwszego szkoleniowca. Podczas sześcioletniej pracy z Noliko wygrał czterokrotnie ligę, pięć razy zdobył Puchar i cztery razy Superpuchary. W 2009 i 2011 wybierano go w Belgii trenerem roku. W tym samym czasie otarł się też o plażową odmianę siatkówki (5. miejsce w FIVB Grand Slam pary Mouha/Gielen).

Po opuszczeniu ojczyzny w 2012 roku, podjął pracę w klubach zagranicznych, wszędzie obejmując posadę w trakcie sezonu i wyciągając z tarapatów przejmowane drużyny. Rozpoczął w Ziracie Bankasi Ankara (2012-2013), następnie w Transferze Bydgoszcz (2014-2016), a później w Tours VB (2016-2017).

Od 2012 roku łączył pracę w klubach z funkcją trenera reprezentacji. Z reprezentacją Niemiec w tym samym 2012 r. awansował do Igrzysk Olimpijskich w Londynie, a dwa lata później, podczas mistrzostw świata w Polsce, po zwycięstwie nad Francją zdobył brązowy medal. Po nieudanych kwalifikacjach do IO Rio de Janeiro 2016  zrezygnował z prowadzenia reprezentacji Niemiec na rzecz reprezentacji Belgii, łącząc tę funkcję z posadą trenera mistrza Niemiec: VfB Friedrichshafen.

Swoją wiedzą i doświadczeniem dzieli się jako wykładowca w szkołach dla trenerów sportowych w Belgii, chętnie też pracuje z młodzieżą, co roku organizując trzytygodniowe obozy siatkarskie dla młodych zawodników (ok. 200 osób w wieku 14-18 lat).

Wkrótce nowy trener reprezentacji Polski, po konsultacji z Pionem Sportu i Szkolenia PZPS,  przedstawi skład sztabu naszej męskiej kadry.

Kontrakt nowego trenera obowiązywać będzie do Igrzysk Olimpijskich w Tokio 2020.

Już w tym roku Vital Heynen poprowadzi polskich siatkarzy w kilku prestiżowych imprezach, m.in. w rozpoczynjących się 25 maja rozgrywkach Siatkarskiej Ligi Narodów, w XVI Memoriale Huberta Jerzego Wagnera (24-26 sierpnia) i w mistrzostwach świata (Bułgaria/Włochy, 9-30 września).

W Krakowie mieliśmy okazję oglądać Heynena – w roli selekcjonera reprezentacji Belgii – podczas ubiegłorocznych mistrzostw Europy.

Fot. MCH/ZIS