Venus vs. Mars pod patronatem Prezydenta Miasta Krakowa: Amazonki górą!

Piątkową rywalizację w ramach CAVALIADY, odbywającej się w dniach 28 lutego-3 marca w TAURON Arenie Kraków, zakończył widowiskowy konkurs równoległy Venus vs. Mars (kobiety kontra mężczyźni) pod patronatem Prezydenta Miasta Krakowa. Zwyciężyła Aleksandra Kierznowska na Valencii przed Laurą Kłapińską na Wiki.

W finałowej rozgrywce obie amazonki miały po jednym błędzie, jednak zdecydowanie lepszy czas uzyskała Kierznowska. Trzecie miejsce ex aequo zajęli Agnieszka Olszewska i Mściwoj Kiecoń. Podczas ceremonii dekoracji Prezydenta Miasta Krakowa reprezentował Zastępca Dyrektora Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie ds. Inwestycji Krzysztof Dębowski.

Dużą Rundę z przeszkodami wysokimi na 145 cm – konkurs zaliczany do światowego rankingu i CAVALIADA Tour – w świetnym stylu wygrał Jarosław Skrzyczyński.

Gospodarz toru starannie przemyślał poziom parkuru, dzięki czemu 11 zawodników pokonało parkur podstawowy bezbłędnie i tym samym dostało się do rozgrywki. W niej zobaczyliśmy doświadczonych jeźdźców z Polski, jak Grzegorz Kubiak, Wojciech Wojcianiec, Krzysztof Ludwiczak, Jarosław Skrzyczyński i Michał Ziębicki, ale też młode, wschodzące gwiazdy – Filipa Lewickiego i Natalię Koziarowską. Groźnymi rywalami byli zagraniczni zawodnicy, którzy do samego końca walczyli o jak najlepsze pozycje.

Licznie zgromadzonych w TAURON Arena Kraków kibiców nie zawiódł czterokrotny mistrz Polski, Jarosław Skrzyczyński, który na klaczy Chacclana sięgnął po wygraną – niemal 25 tysięcy złotych, a także 50 punktów do światowego rankingu. Drugie miejsce zajął znany krakowskiej publiczności Michał Ziębicki z KJK Szary Michałowice na Heartbreaker 5, a trzecie Krzysztof Ludwiczak na koniu Nordwind.

Co ważne, konkurs ten był zaliczany do rankingu CAVALIADA Tour, w którym liderem nadal pozostaje Krzysztof Ludwiczak. Pięć punktów za nim jest Jarosław Skrzyczyński. Na trzecie miejsce awansował Filip Lewicki.

W Lotto Eventing Tour najlepsze okazały się amazonki. Po wygraną sięgnęła Daria Kobiernik na klaczy Ideal Girl. Drugie miejsce, mimo jednego błędu w drugim nawrocie, dzięki świetnemu czasowi przejazdu zajęła Małgorzata Korycka na Canvalencia. Trzecią lokatę wywalczył Paweł Warszawski na klaczy Lucinda. Tym samym zawodnik Wechta Equestrian umocnił się na pozycji lidera Halowego Pucharu Polski WKKW.

- Strategia przejazdu była taka, by zająć jak najlepsze miejsce i jednocześnie zdobyć jak najwięcej punktów po to, by oddalić się w rankingu od rywali. Podjąłem się walki o zwycięstwo w Krakowie, niestety ryzyko przypłaciłem utratą cennych sekund. Do walczącej o zwycięstwo w CAVALIADA Tour trójki dołączyła Daria Kobiernik. Rywalizacja będzie więc trwała do samego końca – powiedział Paweł Warszawski.

W konkursie średniej rundy zwycięzców było dwóch: Jarosław Skrzyczyński na Akkol i Kullo Kender (Estonia) na klaczy Striga.

Konkurs ujeżdżenia CAVALIADA Dressage Cup wygrała Ilona Janas na ogierze Arriba Z. Drugie miejsce zajęła Litwinka, Sandra Sysojeva na wałachu Furst, a trzecie Katarzyna Konarska na wałachu Largo. Tym samym Janas awansowała na pozycję liderki rankingu CAVALIADA Dressage Cup.

Wyniki poszczególnych konkurencji krakowskiej edycji CAVALIADY można znaleźć TUTAJ.

Program imprezy i szczegółowe informacje są natomiast dostępne TUTAJ.

Fot. Mateusz Chwajoł/ZIS; CAVALIADA