V Dni Benedyktyńskie za nami

Przez 3 dni minionego weekendu klasztor w Tyńcu świętował jubileuszowe V Dni Benedyktyńskie. Od 10 do 12 czerwca odwiedzający Opactwo w Tyńcu mieli okazję wziąć udział w specjalnie przygotowanych na ten czas wydarzeniach. Na dziedzińcu nie zabrakło oczywiście domków handlowych z produktami z klasztorów z Polski, Austrii i Francji.

Sympozjum św. Hildegardy

W piątek 10 czerwca w Benedyktyńskim Instytucie Kultury Chronić Dobro w Tyńcu miało miejsce sympozjum poświęcone postaci i dziełu św. Hildegardy z Bingen. Wydarzenie to związane jest z Rokiem św. Hildegardy, który do marca 2012 r. trwać będzie na wzgórzu tynieckim. W sympozjum uczestniczyli krajowi i zagraniczni badacze życia i działalności Hildegardy z Bingen. Wśród nich wymienić należy: Jerzy Strzelczyk, Małgorzata Kowalewska, Michael Embach, s. Philippa Rath OSB z opactwa św. Hildegardy w Eibingen oraz autorka pierwszego polskiego przekładu Scivias św. Hildegardy - Justyna Łukaszewska-Haberko. Spotkanie było okazją do zaprezentowania wyboru ze Scivias pt. „Wizje czyli Poznaj drogi Pana" wydanego na tą okazję przez Wydawnictwo Benedyktynów Tyniec. Frekwencja na sympozjum przerosła oczekiwania organizatorów. Uczestnicy i goście mieli także okazję zapoznać się z multimedialną wystawą prezentującą animacje miniatur do wizji św. Hildegardy, która trwać będzie do marca 2012 r.


Pouczające spotkania


Od piątku 10 czerwca do niedzieli 12 czerwca odbywały się wyjątkowe spotkania na dziedzińcu Opactwa. Swoje książki podpisywał między innymi o. Leon Knabit OSB, który również spotkał się z dziećmi w specjalnie przygotowanym dla nich ogródku. Odbył się pokaz gotowania, w którym o. Zygmunt Galoch OSB pokazał jak przy zastosowaniu unikatowych składników ugotować żurek. Na furcie odbyły się prelekcje wyjaśniające na czym polega chrześcijańska medytacja, a dr Alfreda Walkowska uświadamiała zebranych jak ważna jest dieta i równowaga życiowa w nawiązaniu do myśli św. Hildegardy. Ważnym elementem była również dyskusja prowadzona przez opata o. Bernarda Sawickiego OSB i o. Błażeja Matusiaka OP, która przybliżyła uczestnikom wkład św. Hildegardy w muzykę sakralną. Odbyły się również 2 koncerty: pokaz Chorału Gregoriańskiego oraz koncert Dziewczęcego Chóru Katedralnego „Puellae orantes" z Tarnowa.


Konfederacja barska w murach Opactwa


W niedzielę 12 czerwca można było wysłuchać prelekcji dotyczących Konfederacji Barskiej. Genezę, przebieg i wpływ konfederacji na dzieje Polski przedstawili emerytowany profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego Pan Kazimierz Przyboś, oraz reprezentująca Muzeum Historii Polski i Instytut Historii PAN Pani dr Dorota Dukwicz. W drugiej części spotkania Pan Zbigniew Lenik z Towarzystwa Przyjaciół Lanckorony omówił przebieg obrony Lanckorony, a o. Marian Kanior OSB przedstawił motywy wyboru Tyńca na twierdzę Konfederatów Barskich. Nie zabrakło również lekcji żywej historii dla dzieci. Na dziedzińcu miała miejsce organizowana przez Polskie Gry Planszowe gra plenerowa „Proch i Stal", w której zebrane drużyny broniły Tyniec przed najazdem Rosjan. Nie zabrakło atrakcji historycznych dla najmłodszych, którzy mieli okazję pokolorować Konfederatów czy też ułożyć specjalnie przygotowane na tę okazję puzzle. Na koniec grupa zainteresowanych osób wybrała się na wycieczkę śladami Konfederatów po opactwie tynieckim.

[galeria:352]