V Dni Benedyktyńskie w Tyńcu - Krakowski Tramwaj Wodny Partnerem

Dni Benedyktyńskie, wydarzenie z tradycjami
Dni Benedyktyńskie od 2007 roku są swego rodzaju świętem klasztoru i wyjątkową okazją do złożenia wizyty w Opactwie Benedyktynów w Tyńcu, do zapoznania się z wielowiekową historią i niezwykłą atmosferą wzgórza tynieckiego. Początkowo był to Targ Benedyktyński, na którym odwiedzający mogli skosztować produktów klasztornych. Z biegiem czasu impreza ewoluowała oferując coraz szerszy wachlarz atrakcji dla tych najmłodszych i dla nieco starszych. W tym roku Dni Benedyktyńskie poprowadzą odwiedzających szlakiem kultury i tradycji od „Spotkań ze św. Hildegardą" poprzez koncerty po wędrówki „Śladami Konfederatów".

Spotkania ze św. Hildegardą „Z radością duchowej tęsknoty"
Motywem przewodnim wydarzeń kulturalnych w roku 2011 w Opactwie Tynieckim jest dzieło dwunastowiecznej benedyktyńskiej mniszki, św. Hildegardy z Bingen nad Renem, mistyczki, wizjonerki, kompozytorki i lekarki, autorytetu duchowego swoich czasów. Cykl ma przybliżyć tę wyjątkową postać kobiety, czczonej jako święta, choć nie uznanej za taką oficjalną decyzją Kościoła, a także jej wizję świata, która może stanowić źródło dla dzisiejszego człowieka. Podczas konferencji naukowej organizowanej w ramach V Dni Benedyktyńskich zaproszeni prelegenci z Polski i Niemiec opowiedzą o dziełach tej niezwykle wszechstronnej postaci. Dodatkowo w formie dyskusji panelowej o. opat Bernard Sawicki OSB i o. Błażej Matusiak OP przyjrzą się św. Hildegardzie jako kompozytorce.

 

Śladami Konfederatów Barskich
Dni Benedyktyńskie to również atrakcje umożliwiające spędzenie wolnego czasu w gronie rodzinnym. V edycja przybliży odwiedzającym historię konfederacji barskiej. Starszym osobom dedykowana jest seria prelekcji, które zgłębią istotę i przyczyny konfederacji, przedstawią motywacje konfederatów i zobrazują wydarzenia na ziemiach krakowskich. Dzieciom oferowana jest wyjątkowa atrakcja - lekcja żywej historii w postaci gry plenerowej „Proch i stal" organizowanej wspólnie z Polskimi Grami Planszowymi, warsztatów plastycznych i wycieczki edukacyjnej. Gra opowiada o niezwykłych, lecz mało znanych dziejach obrony podkrakowskiego klasztoru za czasów konfederacji barskiej. Dzięki połączeniu fascynującej rozgrywki z informacjami historycznymi biorący udział w grze nie tylko świetnie się bawią, ale mają również możliwość poznania wyjątkowo interesującego epizodu z historii Polski.

Więcej informacji: www.dnibenedyktynskie.pl