V Bieg Trzech Kopców: Z górą tysiąc zgłoszeń!

Na trzy dni przed V Międzynarodowymi Otwartymi Mistrzostwa Krakowa w Biegu Górskim ? BIEGIEM TRZECH KOPCÓW, który odbędzie się w niedzielę 2 października 2011 roku chęć udziału w imprezie zgłosiło 1068 osób. Już blisko dwie trzecie z nich potwierdziło start, uiszczając odpowiednią opłatę. - Spodziewamy się rekordu frekwencji - mówiła podczas zorganizowanej w czwartek 29 września konferencji prasowej Urszula Filipowicz - Zastępca Dyrektora Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie.

Jeszcze w piątek przyjmowane będą zapisy elektroniczne. Ci, którzy zdecydują się na start w ostatniej chwili, będą mogli dokonać niezbędnych formalności w niedzielę, w godz. 7.00-9.30 w biurze zawodów znajdującym się w Szkole Podstawowej nr 29 przy ul. Dembowskiego.

W ubiegłym roku uczestniczyło w zmaganiach 674 biegaczy, zwyciężył Leonid Rybak z Ukrainy w czasie 42 minuty i 44 sekundy a jako drugi minął linię mety krakowianin Andrzej Lachowski - 43.21. Najszybszą z pań była Ukrainka Ilona Barwanowa - 49.06.

 

- Jest nam bardzo przyjemnie, że coraz więcej osób interesuje się Biegiem Trzech Kopców, znacznie krótszym od maratonu, bo rozgrywanym na dystansie około 13 kilometrów, za to na niezwykle widowiskowej trasie - podkreśliła Urszula Filipowicz.  - W 2007 roku wystartowało 371 zawodniczek i zawodników, w obecnej edycji numery otrzymało prawie 680 a przecież zapisy wciąż się odbywają. Chciałabym zwrócić też uwagę, że systematycznie rośnie liczba pań uczestniczących w naszej imprezie.


Po raz drugi wyniki Biegu Trzech Kopców zaliczone zostaną do punktacji cyklu Salomon Trail Running.

 

Związany z rywalizacją między kopcami: Krakusa, Kościuszki i Piłsudskiego od samego początku znany przed laty długodystansowiec, olimpijczyk Edward Stawiarz przypomniał skąd wziął się pomysł zorganizowania tak oryginalnych zawodów: - Stało się tak między innymi dlatego, że żadne inne duże miasto w Polsce nie ma takiego ukształtowania terenu jak Kraków, gdzie z kopców możemy oglądać wspaniałą panoramę. Tę ideę szybko podchwycili biegacze. Teraz z uwagi na liczbę startujących, będziemy musieli podjąć pewne decyzje organizacyjne aby wszystko odbyło się sprawnie i jak zawsze dostarczyło uczestnikom niezapomnianych wrażeń.


Przy okazji wielokrotny reprezentant Polski pointował, że w 2013 roku mistrzostwa świata w biegu górskim w wersji anglosaskiej odbędą się w Krynicy.

 

Koordynator do spraw zabezpieczenia trasy Andrzej Batko wskazał kilka punktów, w których konieczne stanie się chwilowe zatrzymanie ruchu drogowego - . w Rynku Podgórskim, na Salwatorze i ulicy Starowolskiej. Organizatorów z Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie wspomogą tam policjanci oraz pracownicy MPK. W sumie, trasę będzie zabezpieczać ponad 150 osób - policjantów, strażników miejskich, strażaków, harcerzy.

 

V Bieg Trzech Kopców rozpocznie się w niedzielę 2 października o godz. 10.30 na wzgórzu Lasoty pod Kopcem Krakusa o godz. 10.30, po około trzech kwadransach najszybsi pojawią się na mecie na wzgórzu Sowiniec pod Kopcem Piłsudskiego.


[galeria:383]
Fot. MCH/ZIS