Utrudnienia i ? ułatwienia w ruchu podczas 12. Cracovia Maraton

Niedzielny bieg główny 12. Cracovia Maraton jest wielkim przedsięwzięciem organizacyjnym. Sprawy zabezpieczenia trasy i bezpieczeństwa uczestników zostaną, jak zawsze, potraktowane priorytetowo. Na czas tej wielkiej imprezy z udziałem kilku tysięcy biegaczy nastąpią wyłączenia i ograniczenia w ruchu drogowym , będą wprowadzone zmiany w komunikacji publicznej. Podobnie będzie już w sobotę (27 kwietnia) w okolicach Błoń, gdzie przewidziano szereg atrakcyjnych biegów, w tym VIII Mini Cracovia Maraton i Cracovia Maraton na Rolkach, w przededniu najważniejszego i największego wydarzenia sportowego weekendu w Krakowie.

- Aleja 3 Maja będzie zamknięta dla ruchu już w sobotę rano - od godz. 6.00. A w niedzielę dotyczyć to będzie także Alei Focha, w godz. 8.30-16.30 - informuje Koordynator ds. Zabezpieczenia Trasi i Bezpieczeństwa 12. Cracovia Maraton, Andrzej Batko.

- Cała trasa niedzielnego maratonu będzie sukcesywnie zamykana i otwierana podczas trwania biegu. Chciałbym się jednak pochwalić, że staraliśmy się tak rzetelnie i uczciwie podejść do tego zagadnienia, że będą nie tylko utrudnienia, ale wprowadziliśmy też szereg ułatwień. Stworzyliśmy po raz pierwszy system tzw. furtek dla pojazdów i bramek dla pieszych na trasie 12. Cracovia Maraton. Nasze służby będą przepuszczały ludzi, gdy nie będzie to powodowało kolizji. Na ulicy Królowej Jadwigi, gdzie trasa prowadzi dwoma pasami ruchu, zostawiamy jeden pas dla samochodów osobowych, jadących z Woli Justowskiej, aby można było skręcić w kierunku Salwatora. Wzdłuż Alei Trzech Wieszczów będzie wyjazd z ulicy Ingarden i awaryjny z ulicy Krupniczej, z ulicy Dunin-Wąsowicza pasem dla autobusów, z ulicy Kościuszki jednym pasem mostu Dębnickiego, podobnie będzie w rejonie ulic Ludwinowskiej i Przedwiośnie. Będą też awaryjne wyjazdy ulicami Rogozińskiego i Fabryczną. Jedno, co się zmieniło a pozwoliło nam wprowadzić duże ułatwienia dla kierujących jest to, że pobiegniemy jednym pasem ruchu Alei Jana Pawła II - pod prąd, północną jezdnią w kierunku ulicy Daniłowskiego. Dzięki temu możliwy będzie swobodny wyjazd zarówno z ulicy Zuchów, z Placu Centralnego, jak i z ulicy Boruty-Spiechowicza. Identyczna sytuacja będzie na drugiej nitce - z wyjazdem z ulicy Śliwkowej i z Centrum E. Bramki dla pieszych usytuowane zostaną na przejściach, głownie w centrum miasta i tam, gdzie ruch jest bardzo duży. Odnosi się to do ulicy Św. Anny, Rynku Głównego, ulicy Grodzkiej - w rejonie Placu Dominikańskiego oraz kościoła św. św. Piotra i Pawła, Wawelu. Proszę o podporządkowanie się poleceniom służb i dostosowanie się do zmian w ruchu. Przypominam, że w sobotę i w niedzielę nieczynne będą deptaki wokół Błoń wzdłuż Alei 3 Maja i Focha - dla pieszych, rowerzystów i rolkarzy. O zmianach w komunikacji publicznej informują na swoich stronach internetowych Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne - dodaje Andrzej Batko.

12. Cracovia Maraton - dojazd i zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej