UEFA EURO U21: wielki finał Niemcy – Hiszpania w Krakowie

Takiego widowiska piłkarskiego, jak wtorkowy (27 czerwca) półfinał UEFA EURO U21 Hiszpania – Włochy na Stadionie Miejskim Cracovia, dawno w podwawelskim grodzie nie było. Zwycięstwo hiszpańskiej młodzieży 3-1 (0-0) oddaje przebieg meczu. Trzy gole gwiazdy Atletico Madryt Saula Nigueza stanowiły znakomite dopełnienie bogatych wrażeń.

W piątek, 30 czerwca o godz. 20:45, na tym samym stadionie, Hiszpanie przystąpią do finałowej konfrontacji z Niemcami, którzy we wtorek, w Tychach, stoczyli równie pasjonującą walkę o awans z Anglikami. O awansie podopiecznych Stefana Kuntza rozstrzygnęły dopiero karne (4-3). Po 120 minutach, wliczając dogrywkę, było 2-2 (1-1, 2-2).

Wspomniany Saul, po znakomitym występie, musiał jeszcze poddać się kontroli antydopingowej, dziennikarze dość długo musieli więc czekać na wywiady z bohaterem nie tylko dnia, ale całego turnieju.

Zdaniem trenera reprezentacji Włoch, Luigiego Di Biagio, wpływ na końcowy rezultat miało nie tyle osłabienie jego drużyny z powodu czerwonej kartki (za drugą żółtą) Roberto Gagliardiniego, co doświadczenie kilku graczy hiszpańskich zdobyte w Lidze Mistrzów. W „11” Italii nie brakowało oczywiście zawodników o dużym potencjale, żeby wspomnieć o strzelcu gola Domenico Bernardeschim czy bramkarzu Gianluigi Donnarummie, ale to rywale okazali piłkarsko dojrzalsi i skuteczniejsi.

Ciekawe, jak się to sprawdzi w starciu z bardzo konsekwentnymi w realizowaniu założeń taktycznych Niemcami?

Tak na marginesie, w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy to już drugi w Krakowie finał niemiecko-hiszpański podczas dużej, międzynarodowej imprezy sportowej. Pod koniec stycznia 2016 roku Niemcy wygrali z Hiszpanami mecz o złoty medal EHF Mistrzostw Europy w Piłce Ręcznej Mężczyzn, teraz stawką jest tytuł piłkarskiego mistrza Starego Kontynentu do lat 21.

Fot. Bogusław Świerzowski/krakow.pl; MCH/ZIS