Test Coopera: blisko 1 000 biegaczy na stadionie AWF

W przeprowadzonym  w sobotę, 19 października, na stadionie lekkoatletycznym krakowskiej Akademii Wychowania Fizycznego teście Coopera wzięło udział blisko 1 000 osób. Było wśród nich wielu biegaczy uczestniczących w imprezach organizowanych przez Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie.

Do próby wytrzymałościowej, opracowanej w 1968 roku przez amerykańskiego lekarza Kennetha Coopera przystąpili miłośnicy biegania i czynnego wypoczynku w różnym wieku, najmłodszy miał 4 lata, najstarszy – 85. Na bieżni pojawiły się całe rodziny.

 

Celem było pokonanie w ciągu 12 minut -  w dowolny sposób, idąc lub biegnąc, ale bez zatrzymywania się – jak najdłuższego dystansu.  Nad prawidłowym przebiegiem sprawdzianu czuwali sędziowie, wspierani przez trenerów i zawodników AZS AWF Masters, organizatora sobotniego testu.

 

Jak powiedział Dariusz Kaczmarski, następny test Coopera zostanie przeprowadzony wiosną przyszłego roku, jeszcze przed zaplanowanym na 18 maja 2014 roku 13. Cracovia Maraton.

 

Sobotni sprawdzian był natomiast znakomitą okazją do określenia swojej formy fizycznej oraz skorzystania z porad  doświadczonych trenerów i biegaczy, co niewątpliwie okaże się pomocne przy planowaniu przygotowań do najbliższej edycji krakowskiego maratonu. A te będzie można prowadzić również wspólnie z zawodnikami i trenerami AZS AWF Kraków Masters.