Tenisowe halowe MP młodzików: Wiktoria Kulik i Kacper Żuk triumfowali w Krakowie

Wiktoria Kulik (Promasters Szczecin) i Kacper Żuk (KT Legia Warszawa) zwyciężyli w tenisowych halowych mistrzostwach Polski młodzików, które odbyły się w Krakowie. Przez cały miniony tydzień na trzech kortach Akademii Wychowania Fizycznego rywalizowało z górą 100 dziewcząt i chłopców w kategorii do lat 14.

W finałowym pojedynku rozstawiona z numerem 1 Kulik pokonała klubową koleżankę, Darię Kuczer (nr 2) 6-2, 3-6, 6-2.  Żuk (nr 1) w decydującym meczu wygrał 6-3, 6-1 z Konradem Fryze (RKT Return Radom, nr 3)), z którym w sobotę zdobył złoty medal MP w grze podwójnej.

- Podczas mistrzostw Polski staram się dać z siebie wszystko. Na razie, zdobyłem trzy tytuły na cztery możliwe do wywalczenia. Mam więc nadzieję, że latem na kortach otwartych też będę najlepszy - mówił w niedzielę, 10 lutego Kacper Żuk. - Jeżdżę już na zawody Tennis Europe, jestem czwarty w Europie, mam nadzieję, że kiedyś będę pierwszy. Myślę o zawodowej karierze tenisowej, chcę więc przejść na indywidualny tok nauczania. Staram się też rywalizować ze starszymi, w kategorii do lat 16 nie ma już przelewek, trzeba uderzać piłkę z pełną mocą. I jakoś daję sobie radę. Codziennie trenuję po 3-4 godziny, do tego co drugi dochodzi trening ogólnorozwojowy, siłowy lub biegowy. Za największy do tej pory sukces uważam zwycięstwo w turnieju Tennis Europe do lat 14, tym bardziej, że byłem o rok młodszy od konkurentów.

Za dwa tygodnie Kacper wybiera się do stolicy Szwecji - Sztokholmu, potem zagra we Francji. Jego trenerką jest Dagmara Bednarczyk. Mistrz Polski młodzików stara się naśladować Davida Ferrera, podziwia wszechstronność Hiszpana.

W drugiej rundzie MP w hali AWF Żuk wyeliminował jedynego w turnieju głównym krakowskiego zawodnika, 12-letniego Karola Palucha (UKT Winner) 6-2, 6-2.  - Karol bardzo poprawił grę z głębi kortu, nie wykluczam, że za rok to on zdobędzie mistrzostwo Polski wśród młodzików - powiedział Kacper Żuk.  Wcześniej Paluch wygrał 6-3, 6-0 z Mateuszem Skutellą (kujawsko-pomorskie), w I rundzie odpadła natomiast jego klubowa koleżanka, 10-letnia Martyna Gajoch, ulegając 1-6, 2-6 Karolinie Jaśkiewicz (Match Point Wrocław).

Wyniki finałów gier podwójnych: młodziczki - Zuzanna Wilk/Magdalena Kądzielewska (Servis Area Piekary Śląskie/MKS Szczawno Zdrój) - Wiktoria Rutkowska/Iga Świątek (AZS Poznań/WKT Mera Warszawa) 6-3, 2-6, 10-4, młodzicy - Konrad Fryze/Kacper Żuk (RKT Return Radom/KT Legia Warszawa, nr 1) - Jakub Grzegorczyk/Wiktor Kubicz (UKS Beskidy Ustroń/ZTT Złotoryja, nr 3) 6-0, 6-1.

Jednym z partnerów mistrzostw, zorganizowanych przez Uczniowski Klub Tenisowy Winner Kraków był Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie.

W sobotę i w niedzielę w hali AWF rozgrywany był także - w formule Tenis 10 - Memoriał Andrzeja Glińskiego - jednego z prekursorów zawodowego tenisa w Polsce, który wspierał m.in. Magdalenę Grzybowską, Joannę Sakowicz, Michała Przysiężnego oraz Rosjankę Nadię Pietrową. Zwyciężyli Rozalia Gruszczyńska i Filip Wrona.