Szkolne Centrum Sportu i Kultury: nowoczesny obiekt dla VII Liceum Ogólnokształcącego

Czwartek, 7 grudnia 2017 roku to niezwykle ważna data w 115-letniej historii VII Liceum Ogólnokształcącego im. Zofii Nałkowskiej. W tym dniu, z udziałem Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego, odbyła się uroczystość otwarcia Szkolnego Centrum Sportu i Kultury.

W nowej hali, wyposażonej we wszystkie niezbędne urządzenia, mogą być rozgrywane mecze koszykówki i siatkówki oraz organizowane inne wydarzenia sportowe, kulturalne i okolicznościowe.

-  Centrum Sportu i Kultury to obiekt nowoczesny, imponujący i budzący podziw. Z okazji 115. urodzin naszej szkoły, VII Liceum Ogólnokształcące otrzymało piękny prezent. Dlatego dziś, w obecności szacownych i czcigodnych gości, którzy przyjęli zaproszenie „Siódemki”, świętujemy otwarcie tego Centrum – powiedział Dyrektor VII LO Wojciech Zagórny. - Bez życzliwości wielu osób nie byłoby dzisiejszego spotkania. Pozwólcie więc Państwo, że wyrażę głęboką wdzięczność naszym dobroczyńcom. Szczególnie serdeczne słowa podziękowania pragnę skierować do Pana Prezydenta Miasta Krakowa, Profesora Jacka Majchrowskiego. Spojrzał Pan przychylnym okiem na marzenia naszej szkoły. Jako mecenas i człowiek z wielkim sercem wspierał Pan nasze starania, a dziś jesteśmy wdzięczni, że jest Pan z nami, aby celebrować bardzo ważne dla nas wydarzenie.

Dyrektor Wojciech Zagórny podziękował również Dyrektorowi Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie Krzysztofowi Kowalowi i pracownikom ZIS oraz budowniczym obiektu z PB-P Łęgprzem z Dyrektorem Kazimierzem Zagórskim, autorowi koncepcji i projektantom.

- 6 października 2016 roku spotkaliśmy się tutaj na uroczystości wmurowania kamienia węgielnego. Po kilkunastu miesiącach mamy ten wspaniały budynek. Jak Państwo zapewne wiecie, nie wszystko szło tak łatwo, ale udało się to zrobić bardzo pięknie. Młodzież ma więc gdzie ćwiczyć. Można tu także organizować koncerty. Z uznaniem patrzę na osiągnięcia uczniów „Siódemki”. Zauważyłem, że chętnie podejmujecie się Państwo karkołomnych rzeczy. Przy okazji zakończenia niezwykle ważnej dla szkoły inwestycji, chciałbym wspomnieć o jeszcze jednej, związanej z programem termomodernizacji. Z tego, co wiem, jest w szkole nie tylko cieplej, ale są mniejsze koszty energii, mimo wybudowania hali sportowej – podkreślił Prezydent Jacek Majchrowski.

Centrum poświęcił ksiądz Jacek Kuziel, Proboszcz Parafii pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny z Lourdes.

Uczestnicy czwartkowej inauguracji CSiK VII LO z ogromnym zainteresowaniem obejrzeli program artystyczny, przygotowany i wykonany przez uczniów i absolwentów VII LO, w którym połączone zostały wątki muzyczne (występy chóru oraz pianistów) i sportowe (żonglerka piłkarska, wspinaczka po ściance, pokazy gimnastyki i wushu) z mocnym akcentem i piosenką „We are the champions” na zakończenie.

Wśród zaproszonych gości dostrzegliśmy m.in. znanego piłkarza, rekordzistę pod względem ilości występów w ekstraklasie Łukasza Surmę – absolwenta „Siódemki”.

Nowy obiekt przy ul. Skarbińskiego 5 ma powierzchnię użytkową 1 569,4 m kw. Najważniejsza w kompleksie jest sala sportowa z areną do gry o wymiarach 28x15 m. Na piętrze znajduje się trybuna z miejscami do siedzenia dla 122 osób.

Na parterze, oprócz holu głównego, wejść do klatki schodowej i windy, szatni odzieży wierzchniej, wybudowano 4 magazyny na sprzęt i urządzenia, salę sportową, 2 szatnie i 3 łazienki, 5 WC (w tym 1 dla osób niepełnosprawnych), pomieszczenie klubowe i pokój dla trenera/nauczyciela wf. Z kolei, na piętrze wykonano trybunę, salę gimnastyczną (71 m kw.), 4 salki do ćwiczeń, 2 magazyny, 2 WC, antresolę i pomieszczenie obsługi światła, a na poddaszu umieszczono zaplecze techniczne.

Inwestycja kosztowała 7 905 000 zł brutto, w tym 6 024 100 zł z budżetu Gminy Miejskiej Kraków oraz 1 880 900 zł dofinansowania Ministerstwa Sportu i Turystyki w ramach „Programu rozwoju szkolnej infrastruktury sportowej”.

Fot. Mateusz Chwajoł/ZIS