Strzelnica na Woli Justowskiej nabiera kształtów

Dobiega końca drugi etap rewaloryzacji i adaptacji dawnej strzelnicy garnizonowej na Woli Justowskiej. W środę, 16 grudnia ze stanem prac zapoznał się Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski.

Obiekt przy ul. Królowej Jadwigi nabiera kształtów. W tym roku, po przeprowadzeniu robót ziemnych i żelbetowych związanych z wykonaniem podpiwniczenia w części centralnej i wschodniej oraz po wykonaniu fundamentów w części zachodniej, Tatrzańska Firma „Junior” zajęła się montażem drewnianej konstrukcji części wysokiej budynku wraz ze stalowymi elementami wzmacniającymi, zgodnie z programem konserwatorskim i dokumentacją wykonawczą.

Montaż części centralnej, wschodniej i zachodniej rewaloryzowanego budynku strzelnicy będzie na tym etapie zakończony stanem surowym otwartym, czyli  bez stolarki okiennej i drzwiowej. Obiekt zostanie natomiast zadaszony.

Tegoroczne prace kosztowały 3 315 150,00 zł. Łącznie  na rewaloryzację i adaptację wydano w latach 2013-2015 ok. 5,2 mln zł. Na tę kwoty złożyło się prawie 3,7 mln zł z budżetu Gminy Miejskiej Kraków i blisko 1,5 mln zł dofinansowania z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa.

Przypomnijmy, że w 2013 roku przygotowano koncepcję i dokumentację, a w ramach pierwszego etapu rewaloryzacji – w 2014 roku – również Tatrzańska Firma „Junior” z Murzasichla dokonała demontażu starej strzelnicy, przeprowadziła selekcję, a następnie konserwację nadających do ponownego wykorzystania elementów drewnianych, wykonała też nowe elementy drewniane. 

Około 50 procent oryginalnych materiałów nadawało się po konserwacji do ponownego wykorzystania.

W przyszłym roku planowany jest  kolejny etap rewaloryzacji, który obejmie swym zakresem m.in. instalacje wodno-kanalizacyjne, wentylacyjne, gazowe i centralnego ogrzewania,  prace budowlane wykończeniowe, stolarkę okienną i drzwiową, ocieplenie ścian oraz zagospodarowanie terenu. Na ten cel realizujący inwestycje Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie wnioskował  w sumie o 6,3 mln zł – z budżetu Gminy Miejskiej Kraków i z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa.

Fot. JS/ZIS