Startuje IX Cracovia Maraton: rekordowa liczba uczestników

Po raz dziewiąty podwawelski gród gości tym roku uczestników Cracovia Maraton. Z górą 3000 biegaczy postanowiło wystartować w naszej imprezie, która przed dwa dni przykuwać będzie uwagę sympatyków sportu. Bieg głównym na historycznym dystansie 42 km i 195 m rozpocznie na Błoniach w niedzielę, 25 kwietnia o g odz. 9.30, weźmie w nim udział także blisko 60 osób niepełnosprawnych. W sobotę na trasie wokół Błoń odbędą się V Mii Maraton im. Piotra Gładkiego i Cracovia Maraton na Rolkach. Przygotowaniom do tej wielkiej imprezie, promującej nasze miasto i Małopolskę w ramach projektu ?Kraków nie tylko zabytkami stoi..." poświęcona została piątkowa konferencja prasowa.

- Cracovia Maraton rozwija się bardzo intensywnie i mam nadzieję, że już na stałe wpisał się w krajobraz polskiego sportu - powiedziała Elżbieta Lęcznarowicz, Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa, Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego IX CM. - Jest już dobrze znany na świecie, wpisany w Koronę Maratonów Polskich, ciągle bije rekordy - trasy, liczby startujących. To dowodzi słuszności naszej decyzji o uznaniu sportu jako strategicznego kierunku rozwoju miasta. Hasło Maratonu „Z historią w tle" dowodzi, że nie zapominamy również o dziedzictwie kulturowym, bliskim naszym sercom. Tegoroczny Maraton ma nowe elementy, jego sobotnia część z wieloma imprezami towarzyszącymi ma zachęcić młodych ludzi do biegania, w niedzielę natomiast oczekiwać będziemy świetnych wyników, kolejnego rekordu trasy.
O dużym zainteresowaniu IX Cracovia Maraton z satysfakcją mówił Krzysztof Kowal, Dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie po raz pierwszy zajmującego się w imieniu Gminy Miejskiej Kraków organizacją tej imprezy. Do piątku prawie 3000 osób odebrało numery startowe, zgłosiło się również około 300 rolkarzy oraz kilkaset amatorów biegania do Mini Maratonu.
Bogdan Dąsal, pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Osób Niepełnosprawnych podkreślił, że organizatorzy IX CM z ogromną przychylnością odnieśli się do maratończyków z dysfunkcjami ruchowymi czy wzrokowymi. Zostało to zauważone za granicą, dlatego niepełnosprawni sportowcy chętnie przyjeżdżają do Krakowa.
Zanim animator Cracovia Maraton, olimpijczyk Edward Stawiarz i odpowiedzialny za elitę, czyli najlepszych biegaczy Dariusz Kaczmarski podzielili się z dziennikarzami informacjami o obsadzie IX CM, Henryk Kamski - Zastępca Dyrektora Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu i Andrzej Batko - Koordynator Maratonu ds. Bezpieczeństwa prosili krakowian i turystów o wyrozumiałość w związku z niezbędnymi dla przeprowadzenia Maratonu ograniczeniami w ruchu drogowym i komunikacji miejskiej,
Zdaniem Edwarda Stawiarza powinniśmy brać przykład z największych metropolii - Nowego Jorku, Londynu, Paryża, Bostonu, gdzie maratony ściągają nie tylko dziesiątki tysięcy startujących ale są doskonałą okazją do miłego spędzania czasu przez mieszkańców. To powinno być wspólne, wspaniałe święto!
Do kibicowania maratończykom mają zachęcać nazwiska znanych zawodniczek i zawodników, Cracovia Maraton jest najszybszym tego typu biegiem na Polskiem ziemi. Autor rekordu - 2:11.26, ubiegłoroczny rekordzista Kenijczyk Julius Kipkorir Kilimo będzie bronił w niedzielę tytułu.
- W Krakowie naprawdę można biegać szybko - komentował Dariusz Kaczmarski. - To, że robimy to profesjonalnie dzięki całemu sztabowi ludzi zostało już zauważone przez maratończyków. Cała oprawa i trasa stały się poważnymi atutami. A kiedy z uwagi na liczbę startujących, przekraczającą dziesięć tysięcy, będziemy musieli zając główne ulice, szanse na bicie rekordów staną się jeszcze większe. W tym roku udział w Cracovia Maraton zapowiedziało czterech Kenijczyków: Kilimo, Komen, Njorge, Rono , medalista igrzysk olimpijskich z Sydney w biegu na 10 km Etiopczyk Assefa Mezgebu i jeszcze czterech jego rodaków, Marokańczyk. Jest duża grupa dobrych maratończyków z Rosji, Białorusi, Ukrainy. Pojawią się wszystkie najlepsze Polki z mistrzynią kraju Agnieszką Gortel na czele, Etiopki, Kenijka, Francuzka.
W sobotę, w godz. 10-21 i w niedzielę od godz. 9.30 zapraszamy wszystkich na Błonia, Miasteczko IX Cracovia Maraton znajduje się od strony Alei 3 Maja (na odcinku między stadionem piłkarskim Wisły a Cichym Kącikiem). Zachęcamy również do niedzielnego kibicowania maratończykom na trasie z Błoń, przez Rynek Główny, Bramę Floriańską, Drogę Królewską, w okolicach Wawelu, Bulwary Wiślan, al. Pokoju do centrum Nowej Huty i z powrotem Bulwarami Wiślanymi do ulicy Flisackiej, a potem w kierunku mety na Błoniach - Al. 3 Maja.