Sprinterskie zakończenie najdłuższego etapu 74. TdP

Bardzo widowiskowym finiszem zakończył czwarty, najdłuższy etap 74. Tour de Pologne UCI World z Zawiercia do Zabrza (238 km). W rywalizacji sprinterów najszybszy był Australijczyk Caleb Ewan (Orica-Scott). Żółtą koszulkę lidera zachował Słowak Peter Sagan (Bora-Hansgrohe), a kego kolega z ekipy, Polak Rafał Majka – 3 . miejsce w klasyfikacji generalnej.

We wtorek, 1 sierpnia kolarze rywalizowali w upale, temperatura sięgała nawet 35 stopni Celsjusza.  Płaska trasa zachęcała do ucieczek. 6-osobowa grupa z Pawłem Bernasem (Orlen CCC Polska) uzyskała blisko 7 minut przewagi, ale nie zdołała się obronić przed atakami peletonu. Zebrała natomiast punkty na lotnych premiach w Olkuszu, Jastrzębiu-Zdroju i Rybniku oraz na górskiej premii w Olkuszu.

Na finiszu ostro walczyli Caleb Ewan i Peter Sagan. Tym razem Australijczyk nie dał sobie odebrać zwycięstwa, a Sagana wyprzedził jeszcze  Danny van Poppel (Team Sky), w czołowej „10”, na dziewiątej  pozycji uplasował się Alan Banaszek (CCC Sprandi Polkowice).

W klasyfikacji generalnej Sagan powiększył przewagę nad rywalami. Drugi Dylan Teuns (BMC Racing) traci do niego 10 sekund, a trzeci Majka – 16.

Punktualnie o 17.00 – w godzinę „W” Powstania Warszawskiego – jadące w kolumnie wyścigu pojazdy włączyły sygnał dźwiękowy.

Fot. Szymon Gruchalski/www.tourdepologne.pl