Sportowy weekend: rekord świata Klaudii Siciarz

Wyczyn 19-letniej lekkoatletki AZS AWF Kraków Klaudii Siciarz, która podczas Halowych Mistrzostw Polski Seniorów w Toruniu ustanowiła rekord świata w biegu na 60 m przez płotki U-20 i zdobyła złoty medal, był najważniejszym wydarzeniem weekendu dla krakowskiego sportu.

Uczennica klasy maturalnej XII Liceum Ogólnokształcącego przebiegła dystans w 8 sekund i po 34 latach poprawiła rekord świata juniorek do lat 20.

Podopieczna Ewy Ślusarczyk nawiązała do bogatych tradycji tej konkurencji lekkoatletycznej w Polsce, znaczonych dokonaniami Teresy Ciepły, Teresy Sukniewicz-Kleiber, Grażyny Rabsztyn, Lucyny Langer-Kałek i Zofii Bielczyk.

W Toruniu mistrzynią Polski na 1 500 m (4.18,01) została Katarzyna Broniatowska, również z AZS AWF Kraków, doskonale znana z udziału w imprezach biegowych, organizowanych przez Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie. Do złota dorzuciła jeszcze brąz na 3000 m (9.02,19).

Na podium stawali także koleżanki i koledzy Klaudii i Katarzyny. W pchnięciu kulą 2. miejsce wywalczył olimpijczyk z Rio, Michał Haratyk (20,30 m), podobnie jak Justyna Ostrowska w trójskoku (13,07 m). Po mistrzostwo Polski sięgnęła męska sztafeta 4x200 m AZS AWF Kraków: Piotr Mitka, Arnold Zdebiak, Artur Wasilewski, Mateusz Jędrusik, a żeńska sztafeta 4x200 m tego klubu: Joanna Banach, Aleksandra Gaworska, Mariola Karaś, Klaudia Żurek była druga.

Dla chodziarza Grzegorza Sudoła (AZS AWF Kraków) toruńskie MP były okazją do oficjalnego zakończenia kariery sportowej. Odebrał tam m.in. zaległy brązowy medal MŚ 2009 w chodzie na 50 km.

W cieniu  krakowskich lekkoatletów znaleźli się w miniony weekend ekstraklasowi piłkarze Wisły i Cracovii. „Biała Gwiazda” przegrała wyjazdowy mecz ze Śląskiem Wrocław 0-1 (0-0), natomiast „Pasy” tylko zremisowały przed własną publicznością z Pogonią Szczecin 1-1 (0-0). W tym drugim spotkaniu niebezpiecznie zderzyli się głowami: Mirosłav Covilo i Jarosław Fojut, obu odwieziono karetkami do szpitala, gdzie przeprowadzono badania tomograficzne. Poważniejszego urazu doznał zawodnik gospodarzy Covilo. 

Fot. Tomasz Kasjaniuk