Sportowa rywalizacja kajakowa i finał WOŚP

Podczas IV Noworocznych Halowych Slalomów Równoległych o Puchar Prezydenta Miasta Krakowa na Torze Kajakarstwa Górskiego przy Kolnej zmagali się krakowscy kajakarze i kajakarki. Imprezie towarzyszyły pokazy tresury piesków i turystycznej jazdy konnej. Impreza wspierała już po raz czwarty finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.


Chłodną i wietrzną aurę styczniowyej niedzieli rozgrzała atmosfera namiotu kajakarzy, którzy już po raz czwarty uczestniczyli w noworocznym slalomie równoległym. Ta bardzo widowiskowa konkurencja rozgrywana w różnych kategoriach i klasach na torze kajakarstwa górskiego, łączy bezpośrednią rywalizację z przeciwnikiem ze zmaganiami z dziką rzeką. Celem jest uzyskanie jak najkrótszego czasu pokonania 10 bramek, z których niektóre należy przepłynąć przeciwnie do spadu wody. Ważna jest też strategia pokonywania poszczególnych odcinków, woda nie zawsze płynie tak samo, a niektóre, wspólne bramki stwarzają dodatkowe wyzwanie.

Regaty odbywają się w hali - pod ogromnym, rozłożonym nad początkowym odcinkiem toru przy Kolnej, namiotem. Nowoczesna arena wodna na czas zawodów wyposażona zostaje w laserowy system pomiaru czasu przepłynięcia pomiędzy startem a metą. Wzdłuż wody natomiast ustawiają się sędziowie przyznający punkty karne za niewłaściwe pokonanie poszczególnych bramek np. za ich dotknięcie.
Hala posiada oświetlenie, a na czas zawodów jest nagłaśniana.

Tegoroczne zawody były rozgrywane w trzech klasach łodzi: kajakach jednoosobowych (K-1) oraz kanadyjkach jedno- (C-1) lub dwu-osobowych (C-2). Naturalnie osobno była prowadzona klasyfikacja kobiet i mężczyzn. W sumie w zawodach brało udział ponad 40 osad jedno lub dwuosobowych.

Zawodnicy i kibice wspierwali Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy organizowanej w Polsce już po raz dwudziesty.

Wydarzeniu towrzyszył przygotowany przez Akademię Dobrych Manier "Biały Pies" pokaz psiej tresury - bieg po torze z przeszkodami. Na Kolną przyjechały wierzem również konie i źrebięta z Krakowskiego Klubu Jazdy Konnej. Każde dziecko obecne na torze oznakowane czerwonym serduszkiem mogło odbyć darmową przejażdżkę na końskim grzbiecie.

fot. G.Nosiadek/ZIS

[galeria:410]