Sportowa niedziela po krakowsku: Rekordowa obsada Biegu Trzech Kopców, gwiazdy na torze żużlowym w Nowej Hucie

Niedziela, 3 października przebiegać będzie w naszym mieście pod znakiem sportu. O godz. 10.30 spod Kopca Krakusa na Wzgórzu Lasoty w Podgórzu wystartują uczestnicy IV Biegu Trzech Kopców ? Międzynarodowych Otwartych Mistrzostw Krakowa w Biegu Górskim i po pokonaniu 13-kilometrowej trasy zakończą rywalizację na Sowińcu pod Kopcem Piłsudskiego - w Lesie Wolskim. Po południu, o godz. 14.00 rozpocznie się na stadionie Wandy atrakcyjny II Turniej Żużlowy o Puchar Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego z udziałem trzykrotnego mistrza świata Australijczyka Jasona Crumpa oraz tegorocznego indywidualnego i klubowego mistrza Polski, drużynowego mistrza świata Janusza Kołodzieja.

Obie imprezy organizuje Gmina Miejska Kraków - w jej imieniu Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie, turniej żużlowy razem z klubem Speedway Wanda. W czwartek, 30 września w siedzibie ZIS odbyła się konferencja prasowa, podczas dziennikarze zostali poinformowali o szczegółach niedzielnych wydarzeń sportowych.
- Do Biegu Trzech Kopców zgłosiło się już 750 osób, w tym 40 z zagranicy - powiedziała Urszula Filipowicz, Zastępca Dyrektora ds. Zarządzania Obiektami Sportowymi ZIS. A przy okazji przekazała najświeższego newsa, że zawodniczki i zawodnicy będą mieli okazję po raz pierwszy pobiec nową kładką Bernatka.
- Rekordowa liczba startujących to także większe obowiązki dla organizatorów. W zabezpieczeniu trasy weźmie udział 112 osób, w tym 60 funkcjonariuszy służb mundurowych, pomagają nam Policja, Państwowa Straż Pożarna i Straż Miejska, Nie przewidujemy poważniejszych utrudnień w ruchu drogowym i w komunikacji - zapewnił Andrzej Batko, Koordynator ds. Zabezpieczenia Trasy - Wszyscy są przygotowani do swoich zadań i jestem przekonany, że Bieg Trzech Kopców będzie znów wielką imprezą sportową.
IV Bieg Trzech Kopców to w tym roku - po raz pierwszy - finał cyklu Salomon Trail Running, składającego się z dziesięciu biegów w różnych zakątkach Polski.
Na wiele atrakcji mogą liczyć kibice podczas turnieju żużlowego w Nowej Hucie. Największym magnesem są jednak gwiazdy światowego speedwaya. Na liście startowej znaleźli się:
1. Jason Crump
2. Janusz Kołodziej
3. Norbert Magosi
4. Adrian Miedziński
5. Patryk Dudek
6. Adam Skórnicki
7. Rafał Dobrucki
8. Grzegorz Stróżyk
9. Władimir Borodulin
10. Jozsef Tabaka
11. Patryk Pawlaszczyk
12. Szymon Kiełbasa
13. Rafał Trojanowski
14. Wiktor Golubowskij
15. Łukasz Jankowski
16. Grzegorz Zengota
- Naszą imprezę rozpoczniemy z wielkim hukiem, otworzy ją Pan Prezydent Jacek Majchrowski. Jeśli chodzi o zawody, odbędą się według zasad cyklu Grand Prix, czyli 20 biegów rundy zasadniczej, 8 najlepszych zawodników awansuje do półfinału, 4 wystąpi w finale. Zwycięzca turnieju otrzyma Puchar Prezydenta Miasta Krakowa. Na zakończenie przewidujemy pokaz sztucznych ogni i zabawę, podczas której będzie można obejrzeć jeszcze raz rywalizację na telebimie - zachęcał do przyjścia na stadion przy ul. Odmogile 1b Paweł Sadzikowski, Prezes Klubu Speedway Wanda.
Świetny niegdyś żużlowiec, obecnie menedżer, ekspert tego sportu i komentator telewizyjny Krzysztof Cegielski przedstawił uczestników nowohuckiego turnieju: - Cały polski żużlowy świat jest bardzo pozytywnie zaskoczony, że po raz kolejny udało się zorganizować w Krakowie tego typu turniej, w którym wystąpią jedni z najlepszych zawodników na świecie. Ściągnąć ich na turniej indywidualny nie jest łatwą sprawą. Z takiej obsady mogą więc być dumni organizatorzy krakowskich zawodów. Przyjeżdża bowiem Jason Crump, który za tydzień stanie na podium tegorocznych mistrzostw świata i jest jeszcze posiadaczem tytułu, który odda Tomaszowi Gollobowi. Z kolei Janusz Kołodziej to świeżo upieczony mistrz Polski, a podobnie jak Adrian Miedziński był w ekipie, która wywalczyła dla Polski Puchar Świata (czyli drużynowe mistrzostwo świata - przyp. red). Zobaczymy również medalistę mistrzostw Polski Rafała Dobruckiego, nieobliczalnego, efektownie jeżdżącego Adama Skórnickiego i mistrza Polski juniorów Patryka Dudka.

[galeria:266]