Sport, zabawa, ruch dla każdego – niedziela na stadionie

Już w najbliższą niedzielę, 11 września na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana zostanie zorganizowane 1. Krakowskie Forum Sportu, podczas którego mieszkańcy podwawelskiego grodu i wszyscy zainteresowani będą mogli zapoznać się bogatą ofertą Miasta w zakresie sportu, rekreacji, aktywności ruchowej.

W środę w siedzibie ZIS odbyła się konferencja prasowa, z udziałem Dyrektora Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie Krzysztofa Kowala, Dyrektor Wydziału Sportu Urzędu Miasta Krakowa Barbary Mikołajczyk oraz Ilji Markowa – czołowego przed laty zawodnika w chodzie sportowym, obecnie trenera i popularyzatora biegania, przygotowującego wraz z kilkoma innymi szkoleniowcami i biegaczami uczestników, organizowanych w naszym mieście imprez, m.in. PZU Cracovia Maraton.

- Naszym celem jest pokazanie mieszkańcom Krakowa, jakie oferty ma dla nich miasto jeśli chodzi o sport. I nie mam na myśli wielkich imprez siatkarskich, kolarskich czy nawet biegowych takich jak: Cracovia Maraton, Bieg Trzech Kopców i Cracovia Półmaraton Królewski, ale codzienne zajęcia sportowo-rekreacyjne, przeznaczone głównie dla młodych krakowian, choć nie tylko – powiedział Dyrektor Krzysztof Kowal. - Chcemy, żeby kluby sportowe, stowarzyszenia i inne organizacje poinformowały, gdzie można popływać, pograć w kosza i w piłkę. Rodzice będą mieli okazję zapoznać się z takimi propozycjami dla dzieci, wybrać najdogodniejsze. 1. Krakowskie Forum Sportu będzie też okazją do wzięcia udziału w licznych grach i zabawach ruchowych, czyli innymi słowy będzie to sportowy dzień na Stadionie Miejskim imienia Henryka Reymana, gdzie rozgrywa swoje mecze piłkarska drużyna Wisły Kraków. Mam nadzieję, że w związku z tym przestaną ukazywać się artykuły o tym, że poza spotkaniami ekstraklasy nic się tu nie dzieje. Zapewniam, że jest zupełnie inaczej. Praktycznie wszystkie pomieszczenia na stadionie są wynajęte, pracujemy tylko jeszcze nad jedną ofertą – gastronomiczną. Całość naszego Forum Sportu odbędzie się na stadionie, możliwe będzie także jego zwiedzanie. Spotkamy w niedzielę wielu znanych sportowców,  którzy będą do dyspozycji swoich fanów i aktywnie włączą się do różnych przewidzianych w programie działań. Takie spotkania i wydarzenia organizowane są w większości wielkich miast Europy. My zetknęliśmy się z imprezą podobną do naszego Forum Sportu w Mediolanie. Liczę, że w Krakowie dopisze frekwencja, bo dobrą pogodę mamy zapewnioną.

1. Krakowskie Forum Sportu zostało przygotowane wspólnie przez Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie i Wydział Sportu Urzędu Miasta Krakowa.

- Wydział Sportu skupia swoją uwagę skupia na sporcie dzieci i młodzieży. Naszą działalność zaprezentujemy w niedzielę na Stadionie Miejskim imienia Henryka Reymana podkreśliła Dyrektor Barbara Mikołajczyk. - Od dawna promujemy w Krakowie aktywność ruchową. Jeśli dziecko ma predyspozycje by trenować jakiś sport, proszę bardzo. My natomiast, wychodzimy z ofertą do tych, którzy nie mają ambicji zostać mistrzami, ale chcą regularnie poćwiczyć. Nasze programy są bezpłatne, bezpośrednio realizowane przez Miasto. I przedstawimy je w niedzielę na stadionie. Akademia Siatkówki, Szczypiornista Szkoła, Lekkoatletyka dla Każdego, autorski program karate – przy prowadzeniu tych projektów współpracujemy ze związkami sportowymi. O szeregu zajęć będzie można dowiedzieć się na miejscu, bo nie wszyscy korzystają z Internetu czy Facebooka. Zresztą, inaczej ocenia się wartość określonych zajęć, gdy stykamy się z nimi bezpośrednio. Zwracam też uwagę na działalność naszych jednostek: Krakowskiego Szkolnego Ośrodka Sportowego, Miejskiego Ośrodka Sportowego Zachód i Miejskiego Ośrodka Sportowego Wschód, które oferują również bezpłatne zajęcia w różnych dyscyplinach sportu. KSOS ma na przykład duże osiągnięcia w gimnastyce korekcyjnej i w nauce pływania. Nie zapominajmy też o 14 krakowskich „Orlikach”. Są na nich do dyspozycji profesjonalni animatorzy.

Nieprzypadkowo pojawił się na środowej konferencji Ilja Markow, który podzielił się refleksjami po wielu treningach z biegaczami-amatorami: - Średnio uczestniczyło w tych spotkaniach 40-50 osób. Zadawali mnóstwo pytań, jak rozkładać siły, co jeść na co dzień. Ogromnie się cieszę, że jest coraz więcej takich działań, jak nasze treningi czy 1. Krakowskie Forum Sportu. My, sportowcy też sporo wynosimy z takich inicjatyw. Możemy bowiem dzielić się naszymi doświadczeniami, służyć dobrą radą i pomocą. Widzę sens swojej pracy.

Ilja Markow dołączy w niedzielę  do grupy znanych sportowców i na pewno razem z nimi postara się, aby 1. Krakowskie Forum Sportu spełniło oczekiwania zarówno Organizatorów jak i licznej grupy jego uczestników.

Spotkajmy się 11 września na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana!
 

Do pobrania:

1. Krakowskie Forum Sportu - MAPA (PDF)

1. Krakowskie Forum Sportu - ULOTKA (PDF)

1. Krakowskie Forum Sportu - KARTA PARKINGOWA

Fot. KM/ZIS