Spełnienie dziecięcych marzeń: Jerzy Dudek uczy w Krakowie futbolu

Przed laty utalentowany bramkarz Jerzy Dudek wyruszył ze Śląska na podbój Europy i w wielkich klubach: Feyenoordzie Rotterdam, Liverpoolu i Realu Madryt stał się znanym piłkarzem. Teraz w Krakowie postanowił uczyć futbolu i wychowywać na dobrych ludzi swoich następców. W poniedziałek, 21 stycznia 2013 roku oficjalnie zainaugurowała działalność Akademia Sportu Jerzego Dudka, prowadzona przez Stowarzyszenie SIEMACHA.

Podczas uroczystości w nowohuckim Centrum Rozwoju Com-Com Zone, z udziałem Magdaleny Sroki - Zastępcy Prezydenta Miasta Krakowa, Krzysztofa Kowala - Dyrektora Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie, Stefana Majewskiego - Dyrektora Sportowego Polskiego Związku Piłki Nożnego, przedstawicieli zarządu MZPN, sponsorów, trenerów i adeptów piłkarstwa, Jerzy Dudek i Dyrektor Generalny Stowarzyszenia SIEMACHA ks. Andrzej Augustyński podpisali kontrakt, na mocy którego 59-krotny reprezentant Polski stał się patronem honorowym AS Progres. Bogatym doświadczeniem będzie wspierał młodych trenerów, autorytetem zachęcał podopiecznych akademii do doskonalenia umiejętności.

Stowarzyszenie SIEMACHA i AS Progres, podejmując jesienią ubiegłego roku współpracę ze Stowarzyszeniem Pomocy Młodym Talentom Sportowym Hutnik Kraków, umożliwiły kontynuację szkolenia i uczestniczenie w regularnych rozgrywkach blisko 300 piłkarzom w różnych grupach wiekowych. Do dyspozycji otrzymali oni nowoczesną bazę sportową: boiska, halę, basen, sprzęt oraz opiekę trenerów i pedagogów.

W poniedziałek w skupieniu słów Jerzego Dudka: - Rozpoczynamy fajny projekt, dający duże możliwości nie tylko sportowego rozwoju, ale mający też potencjał wychowawczy i edukacyjny. Podczas ferii, na co dzień spotykają się ze swoim idolem na treningach. Jerzy Dudek zadeklarował, że akademii będzie poświęcał sporo czasu, a także ułatwiał zagraniczne kontakty. Choć projekt ma niekomercyjny charakter, jego wykonawcy deklarują pełny profesjonalizm.

Pomysłodawcą wybudowania centrum sportowego dla dzieci i młodzieży na Suchych Stawach był Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski. Po kilku latach okazało się, że centrum świetnie spełnia swoją rolę. Mówiła o tym Magdalena Sroka - Zastępca Prezydenta. Młodym sportowcom radziła: - Musicie nauczyć się szanować waszych przeciwników, to znaczy nigdy nie odpuszczać, walczyć do końca, zwyciężać lub przegrywać, ale zawsze z podniesionym czołem.

[galeria:495]