Sobota sióstr Radwańskich: Agnieszka z Kuzniecową, Urszula z Szarapową

Agnieszka Radwańska pojedynkiem ze Swietłaną Kuzniecową rozpocznie w sobotnie południe, 7 lutego ćwierćfinałowy mecz Grupy Światowej Fed Cup by BNP Paribas Polska – Rosja. Potem na korcie w Tauron Arenie Kraków wystąpią: Urszula Radwańska i wielka gwiazda tenisa Maria Szarapowa.

W niedzielę, również o godz. 12.00 przewidziana jest największa atrakcja dwudniowego wydarzenia - spotkanie ósmej w rankingu WTA Agnieszki Radwańskiej z wiceliderką tej klasyfikacji Marią Szarapową.

 

To są najważniejsze informacje dla kibiców po piątkowym losowaniu w Centrum Kongresowym ICE Kraków.

 

Ponadto, kapitanowie obu ekip: Tomasz Wiktorowski i Anastazja Myskina podali składy par deblowych. Polskę mają reprezentować Klaudia Jans-Ignacik i Alicja Rosolska, a Rosję – Anastazja Pawliuczenkowa i Witalija Diaczenko. Wiele zależeć będzie jednak od przebiegu rywalizacji w singlach.

 

Jeśli po trzech grach pojedynczych którakolwiek z drużyn obejmie prowadzenie 3-0, losy awansu do półfinału Grupy Światowej Fed Cup by BNP Paribas zostaną rozstrzygnięte, a bonusem dla widzów będzie debel.

 

W przypadku wyniku 2-1 dla jednego z zespołów, odbędzie się czwarty singiel: Urszula Radwańska – Swietłana Kuzniecowa. Tylko w sytuacji, gdy stan meczu po czterech grach pojedynczych będzie remisowy 2-2, debel zadecyduje o tym, kto - Polska czy Rosja znajdzie się w półfinale. Wtedy, niekoniecznie  zestawienie par deblowych będzie takie samo, jak podano po piątkowym losowaniu, ponieważ na 20 minut przed takim, rozstrzygającym deblem, każdy z kapitanów: Wiktorowski i Myskina może jeszcze zmienić skład.

 

Aby rozwiać ostatecznie  wszelkie wątpliwości dotyczące programu i układu gier, należy dodać, że jeśli po drugim niedzielnym singlu którykolwiek z zespołów wyjdzie na prowadzenie 3-1, co oznacza awans zwycięskiego teamu, to na wniosek wspomnianych już kapitanów: Wiktorowskiego i Myskiny można będzie w ogóle zrezygnować  z debla. Wariantów jest kilka, co zwiększa atrakcyjność spotkania, wyjątkowego pod każdym względem.

 

- Jesteśmy niezwykle  szczęśliwi, że Kraków  jest  gospodarzem meczu Pucharu Federacji – powiedziała podczas oficjalnego losowania Magdalena Sroka - Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa. - Jest to wielkie, gigantyczne wydarzenie. Mamy w końcu  szansę zobaczyć na korcie we wspaniałej walce Agnieszkę i Urszulę Radwańskie, z których jesteśmy bardzo dumni, są bowiem najlepszymi ambasadorkami Krakowa. Bardzo dziękujemy Polskiemu Związkowi Tenisowemu za to, że umożliwił realizację tego wydarzenia i zaprosił do współpracy Miasto Kraków. Dzięki temu zobaczymy wspaniałe widowisko w Tauron Arenie Kraków, największym obiekcie sportowym w Polsce, jednym z najnowocześniejszych w Europie. Mam nadzieję, że przeżyjemy niezapomniane sportowe emocje.


Prezydent Międzynarodowej Federacji Tenisowej (ITF) Francesco Ricci Bitti wyjaśnił powody, dla których wybrał się do Krakowa: - To piękne miasto. Cieszę się, że mogę tu być z okazji tak wielkiego przedsięwzięcia, zorganizowanego w nowej hali dla 15 tysięcy kibiców. Chcę podziękować zawodniczkom za udział w tym prestiżowym wydarzeniu, za reprezentowanie barw narodowym w rozgrywkach Fed Cup by BNP Paribas. Moja obecność tutaj to wyraz uznania dla postępów uczynionych przez polskie tenisistki, a szczególnie Agnieszkę Radwańską  oraz dla osiągnięć zawodniczek Rosji w Pucharze Federacji.


Losowania dokonał sędzia naczelny Andreas Egli ze Szwajcarii, wyjaśniając przy tym zasady rozegrania meczu, o których wspomnieliśmy na wstępie.

 

- Nic się nie zmieniło od środowej konferencji prasowej – powiedział kapitan biało-czerwonych Tomasz Wiktorowski. – Żeby wygrać ten mecz, musimy zdobyć trzy punkty i na tym się koncentrujemy. Kolejność wychodzenia dziewcząt na kort nie ma dla nas większego znaczenia.


- Najbardziej jesteśmy zadowolone z tego, że będą pełne trybuny, mam nadzieję, że doping będzie naprawdę głośny – dodała Agnieszka Radwańska.


Kapitan reprezentacji Rosji Anastazja Myskina przyznała, że wyznaczenie drugiej - obok Marii Szarapowej - singlistki – było trudną decyzją. Górę wzięło większe doświadczenie w rozgrywkach Fed Cup Swietłany Kuzniecowej.

 

Maria Szarapowa potwierdziła, że w Tauron Arenie Kraków wspierać ją będzie bliska rodzina, która przyjechała na mecz z Rosji: - Bliżej im tutaj, niż gdziekolwiek indziej – powiedziała znakomita tenisistka.

 

Program ćwierćfinałowego meczu Grupy Światowej Fed Cup by BNP Paribas Polska – Rosja w Tauron Arenie Kraków

 

Sobota -  7 lutego

Godz. 12.00 Agnieszka Radwańska – Swietłana Kuzniecowa

W przerwie między pojedynkami pokaz programu szkoleniowego PZT

Następnie Urszula Radwańska – Maria Szarapowa


Niedziela – 8 lutego

Godz. 12.00 Agnieszka Radwańska – Maria Szarapowa

W przerwie między pojedynkami pokaz tenisa na wózkach

Następnie Urszula Radwańska – Swietłana Kuzniecowa *

Następnie Klaudia Jans-Ignacik/Alicja Rosolska – Anastazja Pawliuczenkowa/Witalija Diaczenko *

* W tych punktach program może ulec zmianie  

 

Fot. Katarzyna Meryk/ZIS