Skandia Maraton Lang Team w Krakowie: Zwycięski finisz Adriana Brzózki

Adrian Brzózka zwyciężył w kategorii dla wyczynowców - Grand Fondo - drugiej tegorocznej edycji Skandia Maraton Lang Team, która w sobotę 14 maja odbyła się w Krakowie. Do rywalizacji ze startem i metą na Błoniach Krakowskich stanęło 856 miłośników jazdy na rowerach górskich. Zawody tego cyklu po raz pierwszy zostały zorganizowane w podwawelskim grodzie przez Lang Team, Gminę Miejską Kraków i Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie.

Uczestnicy imprezy podzieleni na cztery grupy w zależności od dystansu: 88 km (Grand Fondo), 61 km (Medio), 22 km (Mini) i 10 km (Rodzinny) wyruszali na trasę w dziesięciominutowych odstępach po krótkich powitaniach Barbary Janik - pełnomocnika Prezydenta Miasta Krakowa ds. Sportu, Czesława Langa - Dyrektora Generalnego Lang Teamu i Krzysztofa Kowala - Dyrektora Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie, któremu przypadła także rola honorowego startera.
Jonas Jonsson - Przewodniczący Rady Nadzorczej polskiej Skandii, jednocześnie szef Skandia Retail Europe dał znakomity przykład i wraz z żoną oraz trzema synami wziął udział w krakowskich zawodach. Z kolei prezes Polskiego Związku Kolarskiego, Wacław Skarul przejechał dystans Mini.w niecałą godzinę.
Dużego wyczynu dokonała popularna aktorka, znana choćby z serialu telewizyjnego „Na Wspólnej" Joanna Jabłczyńska, pokonując 61 km w czasie 3:19.14, co dało jej 15. miejsce wśród pań w kategorii Medio. Rywalizowała m.in. ze Zbigniewem Krzeszowcem, niegdyś czołowym polskim kolarzem, szosowym, reprezentantem Polski w Wyścigu Pokoju i w mistrzostwach świata.
Choć Zbigniew Krzeszowiec 19 marca skończył 63 lata, wciąż imponuje wysoką formą, w Krakowie był 30. w klasyfikacji ogólnej Medio, wyprzedzając ponad dwie setki młodszych konkurentów.
Głównym celem przyświecającym pomysłodawcom Skandia Maraton Lang Team jest zachęcenie do uprawiania kolarstwa w wersji MTB szerokich rzecz amatorów poprzez stworzenie im warunków i atmosfery wielkiego wydarzenia podobnego do Tour de Pologne.
Zmagania zawodowców w Grand Fondo są dodatkową atrakcją przede w3szytskim dla kibiców. Na Błoniach Krakowskich obejrzeliśmy emocjonujący finisz. 24-letni Adrian Brzózka, (JBG-Z Piechowice), który minął linię mety z czasem 3:00.11, wyprzedził o 2 sekundy Andrzeja Kaisera (Corratec Team) oraz swojego klubowego kolegę i trenera, uczestnika Igrzysk Olimpijskich w Atlancie, Sydney, Atenach i Pekinie Marka Galińskiego. Spośród pań najszybsza była Agnieszka Gulczyńska (Corratec) - 3:36.45.
W Krakowie kolarze zdobyli też pierwsze punkty Pucharu Polski w Maratonie MTB. Triumfator Adrian Brzózka chwalił organizację i trasę. Niewykluczone więc, że nasze miasto otrzyma szansę przeprowadzenia zawodów Pucharu Świata.  
Szczegółowe wyniki zamieszczone zostały na stronie internetowej: www.skandiamaraton.pl.
Fot. MCH/ZIS