Skandia Maraton Lang Team w Krakowie: sentymentalny powrót Anny Szafraniec, rekordowa liczba uczestników

Po kilku latach znów wystartowała w Krakowie medalistka mistrzostw świata, wielokrotna mistrzyni kraju Anna Szafraniec. Wychowanka Iskry Głogoczów była w naszym mieście jedną z prekursorek kolarstwa MTB. W sobotę wygrała drugą tegoroczną edycję Skandia Maraton Lang Team i zwyciężyła w pierwszej w tym sezonie eliminacji Pucharu Polski, podobnie jak w kategorii mężczyzn Kornel Osicki. Na starcie stanęła rekordowa liczba amatorów jazdy na rowerach. Ponad 1 600 osób rywalizowało na czterech dystansach: Rodzinna Parada (11 km), Mini (22 km), Medio (66 km) i Grand Fondo (88 km).

Przed zawodami odśpiewano „100 lat" dla Czesława Langa - Dyrektora Generalnego Lang Team, który 17 maja miał urodziny. Potem, strzałami z pistoletu Magdalena Sroka - Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa, w towarzystwie Krzysztofa Kowala - Dyrektora Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie, dawała sygnał do rozpoczęcia rywalizacji przez kolejne grupy kolarzy.
 
Paweł Ziemba - Prezes Zarządu Skandia Życie TU SA, głównego sponsora tego bardzo popularnego cyklu imprez MTB wyruszył z nr. 1 na trasę Medio. Po trzech godzinach z niewielkim „okładem" pojawił się na mecie, nie ukrywając zadowolenia z tego, że zorganizowana po raz trzeci z rzędu w Krakowie impreza była bardzo udana i rekordowa. Dopisała też pogoda, co bardzo korzystnie wpłynęło na atmosferę sportowego wielkiego święta, wzbogaconego tym razem jeszcze o zakończenie 1. Wyszehradzkiego Rajdu Kolarskiego, którego meta znajdowała się na Alei 3 Maja a nagrody wręczano w kolorowym miasteczku kolarskim na Błoniach.

- Cieszę się, że mieszkańcy Krakowa tak chętnie wsiadają na rower. To potwierdza słuszność naszego zaangażowania w organizację wszystkich imprez kolarskich - od Rajdu Wyszehradzkiego, przez Skandia Maraton po Tour de Pologne, który jeszcze przed nami. Kraków powoli staje się stolicą polskiego kolarstwa - mówiła z satysfakcją Wiceprezydent Krakowa Magdalena Sroka.

Jubileuszowy 70. Tour de Pologne odbędzie się od 27 lipca do 3 sierpnia, rozpocznie się we Włoszech a zakończy jazdą indywidualną z Wieliczki do Krakowa. Nieprzerwanie od 2008 roku meta największego w Polsce i jednego z największych na świecie wyścigów znajduje się właśnie w podwawelskim grodzie.

- Bardzo dziękuję włodarzom miasta i Zarządowi Infrastruktury Sportowej w Krakowie za olbrzymie wsparcie i pomoc w organizacji Skandia Maratonu - powiedział w sobotę Czesław Lang.

Pierwszą telewizyjną relację z krakowskiej edycji Skandia Maraton :Lang Team będzie można obejrzeć już 19 maja (niedziela) w TVP 1 o godz. 16.50, natomiast reportaże w TVP SPORT 25 maja (sobota) o godz. 14.50, 26 maja (niedziela) o godz. 10.25 i 19.45 oraz w TVP INFO 26 maja (niedziela) o godz. 23.30.

Więcej szczegółów o tegorocznym maratonie Skandii w Krakowie oraz wyniki na stronie internetowej: www.skandiamaraton.pl.

[galeria:510]
Fot. MCH/ZIS