Siatkarski Kraków 2018: mistrzowie świata i Europy odkryją nowe karty w Lidze Narodów i Memoriale Wagnera, batalia o medale MP w „plażówce”.

Kraków będzie w tym roku Miastem-Gospodarzem trzech dużych wydarzeń w siatkówce. 26 i 27 maja w TAURON Arenie zostaną rozegrane cztery mecze Siatkarskiej Ligi Narodów z udziałem mistrzów świata Polaków, mistrzów Europy Rosjan, Kanadyjczyków i reprezentantów Korei Południowej. W tej samej hali od 24 do 26 sierpnia odbędzie się XVI Memoriał Huberta Jerzego Wagnera. Kilka dni później rozpocznie się finałowy turniej mistrzostw Polski w siatkówce plażowej, który potrwa do 2 września.

Podczas konferencji prasowej SIATKARSKI KRAKÓW 2018, zorganizowanej w siedzibie ZIS w czwartek, 8 marca informacjami o tych imprezach podzielili się: Dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie Krzysztof Kowal, Prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej Jacek Kasprzyk i Prezes Fundacji Huberta Jerzego Wagnera Jerzy Mróz.

- Bardzo się cieszę, że od 2014 roku Kraków stoi siatkówką. Doskonale pamiętamy pierwszy mecz w TAURONIE Arenie z Brazylią. Każdego roku staramy się ściągać do nas najlepsze drużyny na świecie. Udało nam się doprowadzić do szczęśliwego końca negocjacje w sprawie tegorocznych imprez. Rozmowy były ciężkie, co mogą potwierdzić obecni tutaj panowie. Atrakcyjnych wydarzeń jest coraz mniej, a chętnych coraz więcej. Po emocjach w hali  związanych z Siatkarską Ligą Narodów i Memoriałem Wagnera, przeniesiemy się na otwarte boiska na finałowy turniej mistrzostw Polski w siatkówce plażowej. W 2015 roku mieliśmy już okazję organizować takie mistrzostwa razem z prezesem Kasprzykiem. Od tego czasu nastąpił dalszy rozwój tej dyscypliny sportu. Polacy odnoszą w niej sukcesy, jestem więc zadowolony, że znów zagrają w Krakowie – powiedział Dyrektor ZIS Krzysztof Kowal.

Najmłodsze „dziecko” Międzynarodowej Federacji Piłki Siatkowej (FIVB) – Siatkarską Ligę Narodów – przedstawił Prezes PZPS Jacek Kasprzyk- Na pewno nowa jest nazwa. W tym roku w Lidze Narodów będzie grało 16 najlepszych zespołów. System rozgrywek jest tak skonstruowany, że każdy zagra z każdym. Cieszymy się, że znów będziemy w Krakowie, robimy to dla najlepszych kibiców na świecie. My jesteśmy wśród 12 stałych uczestników Siatkarskiej Ligi Narodów.

Jacek Kasprzyk wspomniał, że w tym roku Polski Związek Piłki Siatkowej odchodzi 90-lecie istnienia i zapewnił, iż Kraków będzie ważnym miejscem jubileuszowych wydarzeń.

Prezes zapowiedział też zmiany pokoleniowe w reprezentacji siatkarzy, którą do 2020 roku poprowadzi belgijski trener Vital Heynen.

Sporo uwagi poświęcił szef PZPS siatkówce plażowej, zapowiadając obecność w krakowskich finałach MP czołowych par świata. Z satysfakcją dodał, że duet Bartosz Łosiak/Piotr Kantor znajduje się obecnie na czele światowego rankingu. Tak się składa, że właśnie ci zawodnicy na początku pięknej kariery sportowej wygrali w Krakowie w 2010 roku turniej Grand Prix.  

Zanim wystartują „plażowicze”, do rewanżu za ubiegłoroczne zmagania w TAURON Arenie Kraków dojdzie podczas XVI Memoriału Huberta Jerzego Wagnera. Organizatorzy zaprosili te same reprezentacje: Polski, Rosji, Francji i Kanady.

- Nie ograniczymy się do siatkówki, choć nie ma takiego drugiego towarzyskiego turnieju na świecie, w którym drużyny walczyłyby o puchar prezydenta państwa – podkreślił Prezes Fundacji H. J. Wagnera Jerzy Mróz.Wiele będzie się działo także na Rynku Głównym w Krakowie i przed TAURON Areną.

Jerzy Mróz przypomniał, że Memoriał zostanie zorganizowany w Krakowie już po raz czwarty, a jest to możliwie dzięki ścisłej współpracy prowadzonej przez niego Fundacji z władzami Miasta, Prezydentem Jackiem Majchrowskim oraz z Polskim Związkiem Piłki Siatkowej. 

Nawiązując do tradycji, również XVI Memoriał H. J. Wagnera będzie ostatnim sprawdzianem naszych siatkarzy przed wrześniowymi mistrzostwami świata w Bułgarii i we Włoszech.

W trakcie czwartkowej konferencji panowie nie zapomnieli o życzeniach i kwiatach  dla  pań – z okazji Dnia Kobiet.


PZPS poinformował o cenach biletów na Siatkarską Ligę Narodów. Szczegóły TUTAJ.

W Krakowie Polacy zmierzą się z Rosją (26 maja, sobota, godz. 16:00) i Kanadą (27 maja, niedziela, godz. 16:00). Drugie spotkania – o 19:00.

Fot. Mateusz Chwajoł/ZIS