Sesja PPP Kraków – Norymberga – Lwów: wymiany doświadczeń nigdy za wiele

Kraków – Norymberga – Lwów. Sesja samorządowa PPP odbyła się w środę, 19 października w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa z udziałem Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego, Isolde Felskau – Zastępcy Konsula Generalnego Republiki Federalnej Niemiec i Oleha Mandiuka – Konsula Generalnego Ukrainy.

Gościem sesji był Przewodniczący RMK Bogusław Kośmider. Uczestniczyły w niej delegacje Norymbergi ze Skarbnikiem Miasta Haraldem Riedelem i Lwowa z I Zastępcą Mera Wiktorem Puszkariowem.

- Jesteśmy w gronie osób specyficznych. Sprawdzonych i zaufanych partnerów – powiedział w powitalnym wystąpieniu Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski. - Mamy zarówno z Norymbergą, jak i ze Lwowem wieloletnie, bardzo dobre kontakty. Z Norymbergą od 40 lat.  Nasze związki ze Lwowem są równie długie, historyczne.  Kraków jako pierwszy w Polsce zastosował przepisy ustawy o Partnerstwie Publiczno-Prywatnym. Niełatwo je było wprowadzić w życie. Skorzystaliśmy z tzw. koncesji budowlanej i wybudowaliśmy parking podziemny z boiskiem sportowym na górze. Ta inwestycja stała się wzorcem dla innych miast.

Prezydent Jacek Majchrowski mówił też o realizacji innych przedsięwzięć w formule PPP przez krakowski samorząd, nawiązując również do działań prowadzonych przez Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie, których celem jest znalezienie partnera prywatnego dla wybudowania, a potem prowadzenia Centrum Sportu i Rekreacji przy ul. Eisenberga.

Kilka wątków osobistych związanych z wizytami, a teraz pracą w Krakowie znalazło się w krótkim przemówieniu Konsula Generalnego Ukrainy Oleha Mandiuka, który zachęcał obecnych na konferencji rodaków do jak najszerszego korzystania z doświadczeń Polaków i Niemców w zakresie PPP.

Natomiast Pani Konsul Isolde Felskau nawiązała do kwestii owocnej współpracy Norymbergi z Krakowem.

Podczas kilkugodzinnej konferencji, przedstawiciele samorządów i firm wykonawczych oraz eksperci podzielili się wiedzą o realizacji projektów PPP, o aspektach prawnych i różnych uwarunkowaniach przedsięwzięć w tej właśnie formule.

Jednym z prelegentów był Przemysław Chwała z Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie.

Środową sesję zorganizował ZIS w ramach międzynarodowego projektu  pod nazwą „Polsko-niemiecko-ukraińska samorządowa Inicjatywa PPP”.

Fot. MCH/ZIS