Sensacja w Kraków Arenie: siatkarze Portoryko wygrali z Włochami!

Sensacyjnym zwycięstwem Portoryko nad Włochami 3-1 zakończył się ostatni  sobotni mecz FIVB Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn Polska 2014 w Kraków Arenie. Dopiero wyniki niedzielnych spotkań zadecydują o tym, które drużyny z grupy D – wraz z reprezentacjami Francji i Iranu - awansują do drugiej rundy turnieju.

Szanse na dwa pozostałe premiowane miejsca zachowały jeszcze cztery zespoły, także Portoryko. Wariantów ostatecznych rozstrzygnięć jest kilka. 7 września w Kraków Arenie sympatycy siatkówki mogą liczyć na ogromne emocje. Spodziewając się właśnie takiego scenariusza, kibice wykupili wszystkie bilety.

 

W sobotę, największe zainteresowanie wywołała konfrontacja znajdujących się w wysokiej formie Francuzów z triumfatorami tegorocznej Ligi Światowej Amerykanami.

 

14 100 widzów to druga – po nieosiągalnym rekordzie inauguracji na Stadionie Narodowym  w Warszawie – frekwencja  mistrzostw świata, doskonale  świadcząca  o tym, jak w Krakowie lubią siatkówkę i atrakcyjne sportowe widowiska.

 

Kapitanowie obu ekip: Benjamin Toniutti i David Lee nie kryli ogromnego zaskoczenia, nie mogli uwierzyć, że taka liczba widzów pojawiła się na trybunach w godzinach południowych. Francuzi okazali się lepsi, skuteczniejsi, wygrali 3-1 i zapewnili sobie awans do drugiej rundy.

 

Duże zainteresowanie (7 400 kibiców) wywołał też mecz Iranu z Belgią (3-1), niespodzianki nie było, bo za faworyta uchodził  Iran, który podobnie jak Francja  jest już w kolejnej fazie mistrzostw.

 

Prawdziwą ucztę mieliśmy jednak późnym wieczorem.  Uważani za zdecydowanych outsiderów krakowskiej grupy D Portorykańczycy dokonali czegoś nieprawdopodobnego. Pokonali 3-1 jedną z najbardziej utytułowanych drużyn świata.  W dorobku Włochów są przecież 3 złote medale mistrzostw świata i 6 złotych krążków mistrzostw Europy, a do tego jeszcze wiele innych znaczących sukcesów. Aż 8 razy wygrali Ligę Światową, dwukrotnie byli wicemistrzami olimpijskimi.

 

„Puerto Rico” – śpiewało ponad 7 tysięcy osób w Kraków Arenie ku ogromnej radości sprawców największej niespodzianki mistrzostw. Rodacy odczuwającego skutki kontuzji uda i oglądającego z ławki rezerwowych popisy kolegów kapitana Portoryko Hectora Soto grali z ogromną pasją, niezwykle ofiarnie w obronie i bardzo skutecznie w ataku, Maurice Torres i Jackson Rivera raz po raz kruszyli włoski mur.

 

W niedzielę w Kraków Arenie znów wielka siatkówka. Szkoda, że to już koniec rywalizacji uczestników MŚ w największej i najnowocześniej polskiej hali. 

 

Program dnia (7.09.2014): Francja – Belgia (13.00), Iran – Portoryko (16.30), Włochy – USA (20.15).

 

Kolejność  w grupie D (po 4 seriach spotkań): 1. Francja - 10 pkt; 2. Iran - 8, 3. USA - 6, 4. Włochy - 5, 5. Belgia - 4, 6. Portoryko -  3.

 

Oprócz Francji i Iranu, do drugiej rundy MŚ zakwalifikowały się już reprezentacje: Polski, Argentyny i Serbii (z grupy A),  Brazylii i Niemiec (z grupy B) oraz Rosji, Bułgarii, Kanady i Chin (z grupy C).

 

Po dwóch dniach przerwy, od środy, 10 września, mistrzostwa będą kontynuowane  w Łodzi (tam wystąpią biało-czerwoni), Bydgoszczy, Katowicach i we Wrocławiu.

 

Fot. MCH/ZIS