Roadshow 90 lat Tour de Pologne: Rafał Majka i Tomasz Marczyński spotkali się z kibicami w Krakowie

Wielką atrakcją Roadshow 90 lat Tour de Pologne w Krakowie było w sobotę, 28 kwietnia spotkanie z Rafałem Majką i Tomaszem Marczyńskim.

Znakomici kolarze wraz z Katarzyną Król – Zastępcą Prezydenta Miasta Krakowa ds. Edukacji i Sportu oraz Adamem Silutą – Prezesem firmy Lang Team dokonali w południe  uroczystego otwarcia mobilnego muzeum. Zachęcali do obejrzenia ciekawej ekspozycji i udziału w licznych aktywnościach, zaprosili też miłośników kolarstwa na atrakcyjne imprezy, które niebawem odbędą się w naszym mieście.

Już w sobotę 12 maja w Krakowie zainaugurowana zostanie tegoroczna edycja Vienna Life Lang Team Maratony Rowerowe. Tradycyjnie, start i metę tych zawodów MTB, zarówno dla wyczynowców, jak  i amatorów, wyznaczono na Błoniach Krakowskich.

4 sierpnia, również w sobotę, z Rynku Głównego wyruszą na trasę I etapu uczestnicy 75. Tour de Pologne, wyścigu zaliczanego do prestiżowego cyklu UCI World Tour. W tym dniu finiszować będą na Błoniach – w Alei Marszałka Ferdinanda Focha.

Nieprzerwanie od 2008 roku Kraków gości czołowych kolarzy świata rywalizujących w TdP.  Piękne chwile polscy miłośnicy tego sportu przeżyli szczególnie w 2014 roku, gdy na Rynku Głównym koszulkę najlepszego w klasyfikacji generalnej 71. Tour de Pologne założono Rafałowi Majce.

Ten trykot znalazł się oczywiście wśród eksponatów mobilnego muzeum, podobnie jak koszulka najlepszego „górala” TdP, którą otrzymał Tomasz Marczyński.

Być może Majkę i Marczyńskiego zobaczymy za kilka miesięcy w peletonie 75. TdP, choć na jednoznaczne deklaracje obu zawodników co do udziału w tym wydarzeniu jest jeszcze za wcześnie. Istotny wpływ na ich decyzje mają też szefowie grup, które reprezentują, czyli BORA – Hansgrohe i Lotto Soudal.

Obecnie Rafał Majka przygotowuje się do startu w Tour de  California. Tomasz Marczyński buduje formę po obrażeniach doznanych w lutym tego roku w wypadku podczas treningu w Hiszpanii.

Na krakowskim Roadshow 90 lat TdP nie zabrakło odkrywcy talentów Majki i Marczyńskiego trenera Zbigniewa Klęka, który zjawił się przy ul. Zakopiańskiej wraz z grupą podopiecznych z sekcji kolarskiej WLKS Krakus Swoszowice.

Fot. Mateusz Chwajoł/ZIS; Bogusław Świerzowski/krakow.pl