Rekordowy VII Bieg Trzech Kopców pełen emocji i atrakcji

Już w najbliższą niedzielę, 6 października  zapraszamy na VII Bieg Trzech Kopców. W czwartek w siedzibie Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie odbyła się konferencja prasowa. – Wystartuje rekordowa liczba 2300 biegaczy - powiedział Dyrektor ZIS Krzysztof Kowal.  - Zgłosiło się aż trzy tysiące osób, ale z uwagi na pojemność trasy i bezpieczeństwo uczestników musieliśmy wyznaczyć limit startujących, który i tak został zwiększony o 300 zawodników.

Dyrektor Kowal wskazał na pewien fenomen  podwawelskiego grodu, jeśli chodzi o organizację imprez sportowych. Nie dość, że w naszym mieście znajduje się jeden z najnowocześniejszych w Europie i na świecie torów kajakarstwa górskiego to jeszcze przeprowadzane są Międzynarodowe Mistrzostwa Krakowa w Biegu Górskim, bo taki właśnie charakter ma Bieg Trzech Kopców.

 

- Serdecznie zapraszam zarówno tych, którzy postanowili wziąć udział w naszym biegu, jak i kibiców oraz obserwatorów zmagań w centrum miasta – kontynuował Krzysztof Kowal. – Już myślimy, co zrobić w przyszłym roku,  bo zważywszy na to, co się dzieje z bieganiem, liczba chętnych będzie systematycznie rosła.  W ostatni dzień grudnia zorganizujemy jeszcze tradycyjny Bieg Sylwestrowy ze startem i metą na Rynku Głównym.  Bardzo ciekawy pod względem sportowym będzie 2014 rok. Chcę zapowiedzieć nasze koronne wydarzenie – 13. Cracovia Maraton w niedzielę, 18 maja. Zrezygnowaliśmy tym razem z ostatniego weekendu kwietnia, ponieważ 27 kwietnia odbędzie się kanonizacja Jana Pawła II. Przenieśliśmy więc maraton na 18 maja - dzień urodzin polskiego papieża. Kraków znalazł się także wśród miast-gospodarzy Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn w pierwszej połowie września w nowej, największej w Polsce hali widowiskowo-sportowej.  Podobnie, jak w ostatnich sześciu latach, w Krakowie zakończy się Tour de Pologne – znów jazdą indywidualną na czas.

 

O przygotowaniach do VII Biegu Trzech Kopców, jego atrakcjach  mówiła Joanna Krupska -  Kierownik Działu Marketingu i Organizacji Imprez Sportowych ZIS: - Ze względu na rekordową liczbę startujących wprowadziliśmy dwie zmiany – pomiar czasu netto oraz inne ustawienie sceny na mecie, która w poprzednich lata była usytuowana pod samym kopcem Piłsudskiego. Teraz będzie bliżej mety, aby można było ze sceny  komentować na bieżąco wydarzenia na ostatnich metrach. Chcemy też płynnie prowadzić ceremonię wręczania nagród. Każdy biegacz otrzyma pamiątkowy medal,  będziemy również serwować darmowy, ciepły posiłek.  Specjalnymi autobusami zwieziemy biegaczy spod kopca Piłsudskiego do centrum miasta.  Zapewniamy nagrody rzeczowe oraz finansowe, dla zwycięzcy 2 tysiące złotych, w części jest to nagroda rzeczowa a w części finansowa.

 

- Witam się z Państwem po raz siódmy – podkreślił olimpijczyk z Meksyku i Monachium, długodystansowiec i maratończyk Edward Stawiarz, od początku związany z Biegiem Trzech Kopców. – Moim marzeniem jest, aby ta impreza otrzymała rangę Mistrzostw Polski w Biegu Górskim, tym bardziej, że już obecnie trasa Biegu Trzech Kopców w 95 procentach spełnia kryteria wymagane przez Polski Związek Lekkiej Atletyki.  Po przejrzeniu tegorocznej listy startowej, cieszy obecność zawodników z Kenii, Meksyku, Australii oraz Gruzji. Nie przypominam sobie, aby w Krakowie pojawił się wcześniej gruziński biegacz.  W sumie, reprezentowanych będzie kilkanaście krajów.  Wierzę głęboko, że pogoda będzie sprzyjać i padnie nie tylko rekord frekwencji, ale także rekord trasy.