Rekordowe zainteresowanie Mistrzostwami Europy Piłkarzy Ręcznych: Kraków w centrum uwagi

Z czterech konferencji prasowych, które w czwartek, 14 stycznia zostały zorganizowane w Miastach-Gospodarzach Mistrzostw Europy w Piłce Ręcznej Mężczyzn ta najważniejsza odbyła się w Krakowie. Wzięli w niej udział Prezydent Europejskiej Federacji Piłki Ręcznej (EHF) Jean Brihault, Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski, Marszałek Województwa Małopolskiego Jacek Krupa, Prezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce Andrzej Kraśnicki oraz Sekretarz Generalny EHF Michael Wiederer, Wiceprezes ZPRP ds. EURO 2016 Marcin Herra i Dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie Krzysztof Kowal, a także Szef ds. Mediów EHF J.J. Rowland.

- Z wielką przyjemnością ponownie odwiedzam Kraków i Polskę  – mówił Jean Brihault. - Cieszę się, że mogę się znów spotkać z moimi przyjaciółmi z polskiej federacji i z Panem Prezydentem Krakowa Jackiem Majchrowskim z okazji tak wielkiego wydarzenia, jakim są Mistrzostwa Europy. Polska piłka ręczna ma wspaniałe tradycje, rozwija się w niesamowitym tempie, osiągając coraz wyższy  poziom. Jestem  przekonany, że będzie to jeden z najlepiej zorganizowanych turniejów w historii mistrzostw Europy. Zresztą EURO w piłce nożnej czy Mistrzostwa Świata Siatkarzy pokazały, że takie imprezy sportowe Polska organizuje znakomicie. Chciałbym podziękować Związkowi Piłki Ręcznej w Polsce i gospodarzom miast, w których rozegrane zostaną mistrzostwa za wysiłek włożony w przygotowanie EHF EURO 2016.  

Miastom-Gospodarzom: Krakowowi, Katowicom, Wrocławiowi i Gdańskowi dziękował także Andrzej Kraśnicki. I przepraszał, że czasami ZPRP zwracał się o ich pomoc w bardzo trudnych sprawach, ale wynikało to ze standardów obowiązujących przy organizacji takiej rangi mistrzostw.

Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski nie krył satysfakcji z faktu, że w naszym mieście skupi się wszystko, co najlepsze w tegorocznych ME – mecze reprezentacji Polski, spotkania decydujące o podziale medali, ceremonie otwarcia i zakończenia zmagań: - Jesteśmy najbardziej znanym polskim miastem, wpisanym na pierwszą listę światowego dziedzictwa UNESCO, stolicą europejskiej kultury, ale coraz częściej jesteśmy wymieniani jako miasto sportu.  Przez TAURON Arenę Kraków przewinęło się przez półtora roku aż pół miliona osób, odbyło się w niej kilkadziesiąt wydarzeń sportowych i kulturalnych.  Mistrzostwa Europy w Piłce Ręcznej Mężczyzn są dla nas olbrzymim wyzwaniem organizacyjnym. Przygotowaliśmy na czas rozgrywek dodatkowe kursy komunikacji miejskie. Dla tych, którzy nie mogli oglądać meczów na żywo z trybun hali, przygotowaliśmy na Małym Rynku Strefę Kibica. Wierzę, że doświadczenie zdobyte podczas poprzednich dużych imprez pozwoli nam na sprawne przeprowadzenie Mistrzostw Europy Piłkarzy Ręcznych.

Prezydent Majchrowski zachęcał sympatyków piłki ręcznej do korzystania z uroków Kraków, poznawania naszego miasta oraz zachęcania przyjaciół i znajomych do odwiedzania podwawelskiego grodu.

Marszałek Jacek Krupa zasugerował, aby nie ograniczać się do Krakowa, lecz zainteresować się całą Małopolską, ze szczególnym uwzględnieniem Wieliczki i Tatr.

Dyrektor ZIS Krzysztof Kowal zapewnił o gotowości miasta do przeprowadzenia mistrzostw na najwyższym poziomie organizacyjnym. Wyraził przekonanie, że nasza reprezentacja znajdzie się w gronie najlepszych a może nawet sięgnie po tytuł mistrzowski.

Michael Wiederer i Marcin Herra skupili się na korzyściach marketingowych i promocyjnych EHF EURO 2016. Turniej będzie pokazywany w telewizji w 162 krajach, akredytowała się też rekordowa liczba dziennikarzy – blisko 1200.

„Feel the emotions” – to hasło przewodnie mistrzostw Starego Kontynentu w Polsce. Poczujmy więc emocje! 

Już w piątek, 15 stycznia w pierwszym dniu rywalizacji na pewno ich nie zabraknie. I tak będzie zapewne aż do niedzieli 31 stycznia, gdy poznamy nowego MISTRZA EUROPY.

Fot. MCH/ZIS