Rekordowa liczba uczestników, zmiany w organizacji ruchu, ubiegłoroczny zwycięzca zapowiada pobicie rekordu trasy

24 marca, w niedzielę, o godz. 11.00 rozpocznie się na Błoniach ? w okolicach Cichego Kącika ? X Krakowski Półmaraton Marzanny. O przygotowaniach do tego wydarzenia, inaugurującego nowy sezon biegania w naszym mieście, mówili podczas konferencji prasowej, zorganizowanej w czwartek, 21 marca, w siedzibie Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie Urszula Filipowicz ? Zastępca Dyrektora ZIS ds. Organizacji Imprez Sportowych i Pozyskiwania Funduszy, Andrzej Mrożek ? Dyrektor X KPM, przedstawiciel Krakowskiego Klubu Biegacza Dystans, Andrzej Batko ? Koordynator ds. Zabezpieczenia Trasy i Andrzej Lachowski - ubiegłoroczny zwycięzca. Do jubileuszowej edycji napłynęła rekordowa liczba zgłoszeń ? 2100, już 1700 osób otrzymało numery startowe a zapisy będą jeszcze przyjmowane w sobotę i w niedzielę ? w biurze zawodów.

- To naprawdę będzie początek wiosny - zapowiedziała, zachęcając do udziału w niedzielnym półmaratonie dyr. Urszula Filipowicz. - Dwadzieścia minut przed startem zatopimy w Rudawie Marzannę i definitywnie pożegnamy się z tym, co wszystkich nas obecnie męczy i trapi, czyli z imą. Zaczynamy w Krakowie wielkie bieganie. Przed rokiem zanotowaliśmy rekordowy przyrost liczby uczestników półmaratonu - o 184 procent. W 2011 roku ukończyło nasz półmaraton 414 biegaczy, a w ubiegłym już 1 175. Na dziś, mamy zapisanych 2100 osób, 1700 potwierdziło udział, 20 procent spośród nich to są panie, z czego osobiście ogromnie się cieszę. Mamy też wielu cudzoziemców - prawie 100. Liczymy też na pobicie rekordów trasy, które należą do Andrzeja Lachowskiego - 1:08.53 i do Ukrainki Lilii Fiskowicz - 1:19.51.

I w tym miejscu nastąpiło imponujące wyliczenie przez Panią Dyrektor najlepszych półmaratońskich osiągnięć na świecie, w Europie i w Polsce. Rekordzistą kraju pozostaje, niestety tragicznie zmarły, ostatni polski triumfator Cracovia Maraton (2005), Piotr Gładki. Jego wynik to 1:01.35.

- Trasa naszego półmaratonu wyszła w ubiegłym roku po raz pierwszy z obrębu Błoń - kontynuowała dyr. Filipowicz. - Została poprowadzona do centrum miasta. Podobnie będzie w najbliższą niedzielę. Kraków wpisuje się do międzynarodowego kalendarza biegów. 24 marca odbędzie się półmaraton i maraton w Marsylii, półmaratony w Lizbonie, Debreczynie i dwa w Stanach Zjednoczonych pod nazwą Rock'n'Roll Half Marathon, maratony w Bratysławie, Limassol i Tokio. My zaczynamy za kilka dni bieganie, które uwoeńczyzmy 27 i 28 kwietnia 12. Cracovia Maraton.

O początkach Krakowskiego Półmaratonu Marzanny, znanego wcześniej jako Bieg Marzanny przypomniał Andrzej Mrożek: - Tego półmaratonu może nie byłoby w Krakowie, gdyby nie grupa zapaleńców, która w 2003 roku zawiązała Krakowski Klub Biegacza Dystans. Z inicjatywy ówczesnego prezesa klubu Stanisława Byczka zorganizowaliśmy Bieg Marzanny. Startowaliśmy na Błoniach, należało wykonać sześć okrążeń, ale pojemność Błoń jest ograniczona, warunkiem rozwoju półmaratonu stało się wytyczenie nowej trasy. W pierwszej edycji wzięło udział około 200 zawodników, po 10 latach mamy już 2000, co potwierdza rosnącą polarność biegania.

Zmiany w organizacji ruchu
- Wiem, że mówię o sprawach niepopularnych - przyznał Andrzej Batko. - Żeby złagodzić swoją wypowiedź, muszę podkreślić, że jest to jeden z nielicznych biegów , którego trasa jest tak atrakcyjna. Nie możemy więc pozbawić biegaczy oglądania pięknych pejzaży i wspaniałych zabytków. Przy tak dużej, jak obecnie liczbie startujących, musieliśmy zmienić organizację ruchu. Nie da się uniknąć pewnych utrudnień. W niedzielę, od godz. 6.00 będzie zamknięta Aleja 3 Maja, musimy ją mieć wolną od wszelkich pojazdów z uwagi na to, że w końcowym części półmaratonu jego uczestnicy pobiegną od ul. Oleandry aż po Cichy Kącik jezdnią, Nie możemy też dopuścić do parkowania aut na ulicy Piastowskiej, między Cichym Kącikiem a mostem na Rudawie. Generalnie, na całej trasie, będą znaki zakazu zatrzymywania się i postoju. Przewidujemy również inne wyłączenia - o godz. 10.00 poinformujemy o wyłączeniu ulicy Kościuszki na wysokości ulicy Komorowskiego na kierunku w stronę Bielan, po to, żeby wstrzymać ruch od Salwatora do Mostu Zwierzynieckiego. O godz. 10.00 nastąpi także zamknięcie ruchu w rejonie Wawelu - od ulicy św. Gertrudy do ulicy Straszewskiego. Z chwilowymi utrudnieniami - przez około 40 minut trzeba się liczyć na Alei Focha. Wydaje mi się, że zrobiliśmy wszystko, żeby jak najmniej utrudnić ruch. Po raz pierwszy powierzyliśmy zabezpieczenie trasy wyłącznie służbom mundurowym. Weźmie w tym udział ponad 230 osób - policjantów, funkcjonariuszy żandarmerii wojskowej i straży miejskiej oraz pracowników ochrony. Chcę też poinformować, że deptaki na Błoniach będą zamknięte od rana do godziny 14.30. Identyczna sytuacja będzie na bulwarach. Prosimy więc spacerowiczów o dostosowanie się do zmian w organizacji ruchu i poleceń służb porządkowych. W niektórych miejscach na bulwarach zabezpieczymy naszych biegaczy tak zwanymi rękawami.

Rekord zostanie pobity!
Swoje szanse w niedzielnych zmaganiach przedstawił w czwartek Andrzej Lachowski: - Sporo mówiliśmy o rekordach, ale chciałbym podkreślić, że bardzo ciekawa i atrakcyjna trasa krakowskiego półmaratonu nie jest szybka, bo ma sporo krótkich podbiegów i zakrętów. Półmaraton jest jednak przeznaczony dla wszechstronnych zawodników. Myślę, że w tym roku rekord padnie. Wybiera się bowiem do Krakowa kilku naprawdę mocnych biegaczy. Przy okazji, chciałbym się pochwalić synkiem, który urodził się 11 marca i może mi trochę pokrzyżować przygotowania, choć proszę tego nie traktować jak asekuracji przed ewentualnym niepowodzeniem. Mam nadzieję, że Patryk pozwoli mi przespać noc przed półmaratonem.

Andrzej Lachowski radził wolniej biegającym i mniej doświadczonym uczestnikom półmaratonu, aby pamiętali o cieplejszej odzieży, bo temperatura ma być dość niska.

Do zobaczenia w niedzielę na X Krakowskim Półmaratonie Marzanny. Zapraszamy do biegania i kibicowania!

[galeria:499]
Fot. AG/ZIS