Regaty Nadziei Olimpijskich: Kaprysy aury niestraszne młodym żeglarzom

Przez ostatni weekend na Wiśle, w pobliżu Wawelu młodzi żeglarze z Polski i Słowacji ścigali się w olimpijskich klasach o Puchar Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego.

W regatach wystartowało 45 zawodników z 7 klubów,  którzy rywalizowali w dziewięciu kategoriach: Optimist (do lat 12 i 15, dziewczęta i chłopcy), Laser 4,7, Europa oraz Laser Radial.

Puchar Prezydenta Krakowa  Jacka Majchrowskiego powędrował do Klubu Żeglarskiego Horn Kraków, który wystawił bardzo liczną ekipę i zgromadził zdecydowanie najwięcej punktów.

Pogoda nie rozpieszczała najmłodszych żeglarzy. W sobotę zmagania rozpoczęły się w słońcu, ale nagle uderzył solidny wiatr, potem dał się we znaki zimny deszcz. Chciały fruwać lasery, optymisty uratowało dobre ustawienie dziobem do wiatru, latały więc tylko parasole.

Wobec takich kaprysów aury, najmłodsi rozegrali trzy wyścigi, nieco starsi na europach cztery, a laserom trzeba było przerwać ostatni wyścig, bo brakło wiatru.

W niedzielę wszystko się uspokoiło, wiatr wiał zdecydowanie bardziej równo i rozegrano komplet wyścigów, zgodnie z planem. Płynący optimistami zaciekle walczyli o punkty a sytuacja zmieniała się przez cały czas. Młodsi starali się dorównać starszym kolegom. Żeby wygrać, trzeba było uważnie żeglować i obserwować wiatr, chmury i do tego przeciwników, dopasowując strategię do zmieniającej się sytuacji.

Potwierdzili umiejętności faworyci w młodszej grupie w klasie Optimist: Wojtek Konstanty i Maja Sadowska z Hornu oraz ich kolega klubowy Piotr Petryla w klasie  Laser Radial. Dobrze spisała się dwukrotna medalistka mistrzostw Polski w klasie Europa - Ewa Płaszczyca. Nie dała się niczym zaskoczyć i pewnie sięgnęła po zwycięstwo w regatach, nad którymi honorowy  patronat objęli:  minister sportu Joanna Mucha, Prezydent Miasta Krakowa  Jacek Majchrowski, Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa i sekretarz generalny Polskiego Komitetu Olimpijskiego Adam Krzesiński, przy udziale Polskiego Związku Żeglarskiego.

Patronami  medialnymi byli: Dziennik Polski, Telewizja M, Magazyn Żagle, Echo Miasta i Portal Magiczny Kraków.

Regatom towarzyszył festiwal ekologiczny „Wisła przyjazna Krakowowi", zorganizowany przez Stowarzyszenie „Ekologia i Żagle", przy wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

[galeria:424]

 

Fot. UKŻ Horn