Redakcja chińskiej telewizji pływała Krakowskim Tramwaju Wodnym

W dniu 8.08.2011 (poniedziałek) siedmiu przedstawicieli chińskiej Southern Television (TVS), należącej do Southern Media Corporation (SMC) zostało zaproszonych na rejs Krakowskim Tramwajem Wodnym.

Z prośbą o możliwość zorganizowania rejsu dla gości z Chin do Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie zwróciła się Małopolska Organizacja Turystyczna. Telewizja, z której przyjechali dziennikarze, powstała w 2001 roku i skupia aż pięć tematycznych kanałów. Dostępna jest zarówno poprzez naziemne sieci kablowe w całej Prowincji Guangdong (Kanton) jak i poprzez satelitę. Dociera do blisko 12 milionów gospodarstw domowych tj. prawie do 43,5 miliona odbiorców. Siedziba telewizji mieści się na południu Chin, w centrum prowincji, w mieście Kanton.

Chińczycy swą podróż rozpoczęli od rejsu w górę Wisły, by z wody móc podziwiać Klasztor Norbertanek oraz spojrzeć na Wawel od strony wody z nurtem płynącej rzeki. Następnie tramwaj wodny zabrał ich pod ziejącego ogniem Smoka Wawelskiego. Historia szewczyka Dratewki, który zgładził smoka nie przypadła im za bardzo do gustu, gdyż smok jest symbolem Chin. Zauważyli jednocześnie, że podobne atrakcje w ich kraju są dość popularne, służą bardziej jako komunikacja miejska, która przewozi ogromne rzesze ludzi. Ze względu na bliskość morza, a także posadowienie aglomeracji kantońskiej w delcie kilku rzek i kanałów żegluga rzeczna i przybrzeżna tj. rzeczno-morskiej ma zaawansowaną infrastrukturę i wiele wieków tradycji.

Gdy Krakowski Tramwaj Wodny przepływał pod kładką im. o. L. Bernatka zainteresowanie chińczyków wzbudziły wiszące kłódki.
Przy dopływaniu do przystanku przy Galerii Kazimierz, przed końcem rejsu przedstawiciele telewizji otrzymali upominki i materiały informacyjne pomocne przy promowaniu krakowskiej atrakcji. Cały rejs był rejestrowany profesjonalnym sprzętem, a najpiękniejsze miejsca dodatkowo fotografowane.

Fot. ZIS/GNO

[galeria:372]