Rafał Wilk ze złotem i srebrem Igrzysk Paraolimpijskich w Rio de Janeiro!

Zwycięzca pięciu ostatnich edycji Cracovia Maraton dla Zawodników Niepełnosprawnych na wózkach Rafał Wilk zdobył dwa medale – złoty i srebrny w kolarstwie na rowerze z ręcznym napędem (handbike, kategoria H4) – Igrzysk Paraolimpijskich w Rio de Janeiro!

W środę, 14 września były znakomity żużlowiec, który stracił władanie w nogach po wypadku podczas meczu ligowego przed dziesięcioma laty, okazał się bezkonkurencyjny w jeździe indywidualnej na czas na dystansie 20 km. Natomiast w czwartek, 15 września w wyścigu na 60 km ze startu wspólnego Wilk dał się wyprzedzić jedynie Niemcowi Vico Merkleinowi (brązowemu medaliście w „czasówce”). Jeszcze na półmetku Polak znajdował się na prowadzeniu, jednak na finiszu o trzy sekundy szybciej zameldował się reprezentant naszych zachodnich sąsiadów.

Przypomnijmy, że Wilk ma już na koncie dwa złote krążki Igrzysk Paraolimpijskich w Londynie. Dodając do tej kolekcji złoto oraz srebro wywalczone w Brazylii, we wspaniały sposób zadał kłam „klątwie chorążego” (w Rio prowadził naszą kadrę narodową podczas ceremonii otwarcia, trzymając biało-czerwoną flagę).

Drugi z reprezentantów Polski – Arkadiusz Skrzypiński uplasował się odpowiednio na ósmym i dziesiątym miejscu. Co ciekawe, to właśnie on był ostatnim zawodnikiem, któremu udało się wygrać z Rafałem Wilkiem na trasie Cracovia Maraton – podczas X, jubileuszowej edycji w 2011 roku.


Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Osób Niepełnosprawnych Bogdan Dąsal wręcza Rafałowi Wilkowi medal na mecie 15. PZU Cracovia Maraton / Fot. Michał Klag