Rafał Majka traci sekundę do nowego lidera

Po piątym etapie 70. Tour de Pologne z Nowego Targu do Zakopanego (160,5 km) zmienił się lider wyścigu. Został nim Bask Jon Insausti Izaguirre (Euskaltel-Euskadi), który wyprzedza o 1 sekundę Rafała Majkę (Saxo-Tinkoff). Drugie etapowe zwycięstwo zanotował Norweg Thor Hushovd (BMC Racing).

Izaguirre wyprzedził Majkę w klasyfikacji generalnej dzięki 10-sekundowej bonifikacie za aktywność na ostatnich premiach górskich, gdy zlikwidowana już została ucieczka Polaków Michała Gołasia (Omega Pharma-Quick Step) i Tomasza Marczyńskiego (Vacansoleil-DCM), Fina Jussiego Veikkanena (FDJ), Kolumbijczyka Darwina Atapumy (Colombia), Hiszpana Angela Ruiza Madrazo (Movistar), Szwajcara Matthiasa Franka (BMC) oraz Bułgara Nikołaja Michajłowa (CCC Polsat Polkowice) i jadącego w reprezentacji Polski Pawła Cieślika. Ich największa przewaga nad grupą zasadniczą wynosiła w pewnym momencie 5 minut. Trójka: Atapuma, Veikkanen i Cieślik odpadła już wcześniej, pozostałych peleton wchłonął na 26 km przed metą.

 

Marczyński, podobnie jak Majka wychowanek trenera Zbigniewa Klęka z WLKS Krakus Swoszowice, objął w czwartek prowadzenie w klasyfikacji górskiej.

 

Zanim doszło do pasjonującego finiszu i powtórki sukcesu z Rzeszowa przez 35-letniego Hushovda, była jeszcze jedna poważna próba ataku na 145. kilometrze w wykonaniu  trzeciego kolarz "generalki" i triumfatora II etapu na Passo Pordoi – Francuza Christophe’a Riblona (AG2R), dziewiątego w klasyfikacji Chorwata Roberta Kiserlovskiego (Radioshack), Macieja Paterskiego (Cannondale), Kolumbijczyka Darwina Atapumy (Colombia), Hiszpana Luisa Leona Sancheza (Belkin) i Rosjanina Siergieja Czernieckiego (Katiusza).

 

W piątek przedostatni, szósty etap wokół Bukowiny Tatrzańskiej, a w sobotę, 3 sierpnia – popołudniowa jazda indywidualna na czas z Wieliczki do Krakowa i zakończenie 70. Tour de Pologne na Rynku Głównym.

 

Więcej szczegółów i wyniki na stronie internetowej: www.tourdepologne.pl.