9. PZU Bieg Trzech Kopców: bezcenne numery startowe

Zainteresowanie 9. PZU Biegiem Trzech Kopców osiągnęło apogeum. Ostatni numer startowy został nadany na wiele dni przed imprezą, która odbędzie się w niedzielę, 4 października. W tegorocznej edycji wypełniony został limit – 2500 uczestników –wyznaczony ze względów bezpieczeństwa i pojemności trasy, prowadzącej między trzema krakowskimi kopcami – Krakusa, Kościuszki i Piłsudskiego.

W czwartek, 1 października na konferencji prasowej w siedzibie Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie z dziennikarzami spotkali się: Dyrektor ZIS Krzysztof Kowal, Dyrektor Oddziału Regionalnego PZU w Krakowie Jacek Weremczuk, Koordynator  ds. Bezpieczeństwa Andrzej Batko oraz znany trener i animator biegania, były mistrz świata i Europy, medalista olimpijski w chodzie sportowym Ilja Markow.

- Po raz pierwszy sponsorem tytularnym Biegu Trzech Kopców jest PZU – powiedział Dyrektor Krzysztof Kowal. -  Udało nam się doprowadzić do tego, o czym mówiliśmy od dawna, że trzy najważniejsze imprezy biegowe w Krakowie, czyli Bieg Trzech Kopców, Cracovia Półmaraton Królewski i Cracovia Maraton mają jednego sponsora tytularnego – PZU.  Mam nadzieję, że ta współpraca, która obejmuje na razie dwa lata, będzie dłuższa.  Jesienią zbliżamy się do zakończenia sezonu, ale przed nami jeszcze nie tylko 9. PZU  Bieg Trzech Kopców, ale również 24 października 2. PZU Cracovia Półmaraton Królewski. O tyle ciekawy, że start przed TAURON Areną Kraków, a meta w samej Arenie. To coś nowego, atrakcyjnego.  Nie rezygnujemy jednak z Rynku Głównego, naszym  atutem pozostają nadal wspaniałe zabytki przy trasach biegów. Bardzo mnie cieszy ogromna wielka popularność Biegu Trzech Kopców.  W tym roku musieliśmy zakończy zapisy prawie dwa tygodnie przed startem.  Doszliśmy już do granicznej liczby – 2500 uczestników.  Na pewno zastanowimy się co zrobić, aby dać szansę większej liczbie biegaczy w jubileuszowej edycji za rok. W niedzielę, 4 października zapowiadana jest piękna pogoda. Zapraszamy krakowian na start i metę, zachęcamy do gorącego dopingowania biegaczy. Gratuluję tym, którzy podejmą trud pokonania 13-kilometrowej trasy. 

Dyrektor Jacek Weremczuk ma za sobą udział w 1. PZU Cracovia Półmaratonie Królewskim. W czwartek namawiał do jesiennego biegania w Krakowie. Choć sam leczy obecnie kontuzję, nie wykluczył, że mimo urazu 24 października skusi się na Krakowską Piątkę z PZU – z metą podobnie jak w przypadku półmaratonu  w TAURON Arenie Kraków.

- W PZU bardzo się cieszymy, że może współpracować z Miastem Krakowem i Zarządem Infrastruktury Sportowej przy organizacji tak dużych imprez biegowych – podkreślił Dyrektor Weremczuk. - PZU biega od trzech lat w wielu polskich miastach, ale na mapie biegowej Kraków jest szczególnym, bo nigdzie nie jesteśmy sponsorem tytularnych aż trzech i do tego bardzo uznanych imprez.  To dla nas bardzo dobra promocja marki PZU. Mamy coraz większe doświadczenie, wydaje mi się, że nasze propozycje cieszą się uznaniem, organizujemy szereg wydarzeń towarzyszących.  Mam nadzieję, że nasze zaangażowanie w biegi przyczynia się do integrowania  środowisk lokalnych. Stworzyliśmy też program „PZU Trasy Zdrowia”.

Podczas konferencji prasowej zaprezentowały zostały koszulki 9. PZU Biegu Trzech Kopców oraz efektowny medal, który otrzymany  każdy, kto minie linię mety niedzielnych zmagań na Wzgórzu Sowiniec pod Kopcem Kościuszki. Na pokonanie 13 km wyznaczono limit czasowy – 2 godziny i 30 minut.

Do pobicia jest rekord, ustanowiony w 2011 roku przez Dariusza Kruczkowskiego – 0:40.31.

Trasa Biegu Trzech Kopców praktycznie nie zmienia się od samego początku – od 2007 roku. Drobnych modyfikacji dokonano jedynie w 2010 roku, aby w kilka dni po oficjalnym otwarciu kładki im. o. Bernatka biegacze mogli przedostać się nią z prawego na lewy brzeg Wisły. Jest to do dziś jedna z atrakcji B3K.

- Jest to bardzo bezpieczny bieg – zapewnił Andrzej Batko. - Staraliśmy się tak poprowadzić trasę, aby było jak najmniej utrudnień dla mieszkańców Krakowa. Przewidujemy jedynie chwilowe, wstrzymanie w ruchu drogowym w rejonie Rynku Podgórskiego i Salwatora, natomiast na godzinę zamkniemy dla ruchu ulicę Starowolską, przez którą uczestnicy naszej imprezy będą wbiegać do Lasu Wolskiego. Zrobiliśmy to z uwagi na dużą ilość zakrętów na tej ulicy.  Będą oczywiście objazdy, pojawią się tablice informacyjne. Nie powinno to sprawiać kłopotów, ponieważ natężenie ruchu kołowego na Starowolskiej nie jest duże.

Nieprzypadkowo pojawił się na czwartkowej konferencji Ilja Markow. Dwa dni po 9. PZU Biegu Trzech Kopców, 6 października rozpocznie bowiem z innymi znanymi w Krakowie szkoleniowcami i zawodnikami treningi dla osób, które zamierzają wystartować w tegorocznym 2. PZU Cracovia Półmaratonie Królewskim a nawet w  przyszłorocznym 15. PZU Cracovia Maraton.

Zajęcia będą się odbywać na Błoniach i w Parku Lotników Polskich koło Akademii Wychowania Fizycznego, ja poprowadzę je w Puszczy Niepołomickiej – poinformował Ilja Markow. – Celem jest pomoc amatorom biegania w przygotowaniu jak najlepszej formy na 2. PZU Cracovia Półmaraton Królewski.  Może skorzystać z tego każdy. Mam nadzieję, że przyniesie to wiele satysfakcji miłośnikom biegania. 

Najpierw jednak, już w niedzielę 4 października 2015 roku, o godz. 10.30 zapraszamy na start 9. PZU Biegu Trzech Kopców na Wzgórze Lasoty pod Kopcem Krakusa!

 

Tekst: Jerzy Sasorski/ZIS

Zdjęcia: Mateusz Chwajoł/ZIS

 

Konferencja prasowa poprzedzająca 9. PZU Bieg Trzech Kopców from Michał Walczewski on Vimeo.