Przez 12 godzin o awans do turnieju głównego V Grand Prix Polski: Bez litości dla faworytów

Piątkowe eliminacje V Grand Prix Polski w Siatkówce Plażowej o Puchar Prezydenta Miasta Krakowa, z udziałem aż 44 par, zakończyły się późnym wieczorem - kilka minut po godz. 21.00. Wyłoniono jednak osiem duetów, które zagrają w rozpoczynającym się w sobotę, 23 czerwca turnieju głównym. Doszło do dużych niespodzianek, odpadli ubiegłoroczni finaliści Patryk Fogel i Adam Parcej, nie udało się także awansować zwycięzcy poprzedniej edycji imprezy Tomaszowi Wieczorkowi, tym razem występującemu z Jakubem Łomaczem.

Na szczęście dla organizatorów: Gminy Miejskiej Kraków, Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie i Polskiego Związku Piłki Siatkowej poranny deszcz nie zakłócił w istotny sposób programu odbywających się na dwóch boiskach meczów kwalifikacyjnych. Obawy komisarza zawodów Witolda Murczkiewicza i sędziego głównego Wiesława Cieślika o to, czy uda się zakończyć eliminacje przed zapadnięciem zmroku brały się stąd, że wiele spotkań było niezwykle zaciętych, rozstrzygało się dopiero w tie-breaku.

Ostatecznie, prawo startu w turnieju głównym wywalczyli: Kacper Kujawiak/Michał Bryl, Grzegorz Barciak/Aleksander Januszkiewicz, Damian Lisiecki/Marcin Iglewski, Sebastian Kaczmarek/Łukasz Kaczmarek, Maciej Kusaj/Marcin Nowak, Artur Bagiński/Wojciech Włodarczyk, Jędrzej Brożyniak/Bartłomiej Dzikowicz i Przemysław Jeton/Michał Bernys.

Znany gracz siatkówki halowej, olimpijczyk z Atlanty Marcin Nowak znów nie zawiódł oczekiwań krakowskiej publiczności, fundując niezły dreszczowiec w decydującym starciu z mającymi spore aspiracje Adrianem Staszewskim i Mateuszem Zarankiewiczem. Przy stanie 17-18 w tie-breaku Nowak i Maciej Kusaj poprosili o czas. I po krótkiej przerwie przypuścili skuteczny atak, dwa punkty zdobył Nowak a ten na wagę zwycięstwa Kusaj.

Bez powodzenia startowali natomiast czołowi zawodnicy PlusLigi Bartosz Janeczek i Andrzej Wrona.

Wiemy już, kto z kim zmierzy się na początku turnieju głównego, odbywającego się tzw. systemem brazylijskim, czyli podwójnych eliminacji - po pierwszej porażce przechodzi się na prawą stronę drabinki, dopiero po drugim niepowodzeniu odpada się w dalszej rywalizacji.

Sobotnie zmagania na kąpielisku przy ulicy Bulwarowej - obok Zalewu Nowohuckiego (godz. 9.00-18.00) rozpoczną się meczami: Damian Wojtasik/Jarosław Lech (rozstawieni z nr. 1) - Barciak/Januszkiewicz, Kujawiak/Bryl - Tomek Sińczak/Bartłomiej Kiernoz (8), Piotr Słonina/Paweł Piwowarczyk (5, „dzika karta") - Kaczmarek/Kaczmarek, Lisiecki/Iglewski - Rafał Matusiak/Dominik Witczak (4), Sebastian Sobczak/Piotr Janiak (3) - Bagiński/Włodarczyk, Kusaj/Nowak - Dawid Popek/Michał Makowski (6), Marcin Melnarowicz/Mateusz Radojewski (7) - Jeton/Bernyś, Brożyniak/Dzikowicz - Maciej Kosiak/Maciej Rudol (2),

Eliminacje - wyniki decydujących o awansie spotkań:

K. Kujawiak.Bryl - Fogel/Parcej 2:0 (21:17, 21:12)
Barciak/Januszkiewicz - Żylicz/Paszkowski 2:0 (21:16, 21:18)
D. Lisiecki/Iglewski - Wawrzyńczyk/Stępień 2:1 (22:20, 16:21, 15:13)
Kaczmarek/Kaczmarek - Wieczorek/Łomacz 2:0 (21:19, 22:20)
Kusaj/Nowak - Staszewski/Zarankiewicz 2:1 (21:18, 17:21, 20:18)
Bagiński/Włodarczyk - B. Kujawiak/Kuźdub 2:0 (21:16, 21:18)
Brożyniak/Dzikowicz - Kosiorek/S. Lisiecki 2:0 (21:12, 21:18)
Jeton/Bernyś - Słomka/Lewicki 2:1 (21:19, 14:21, 15:13)

[galeria:438]
Fot. MCH/ZIS