Przed rekordowym 12. PZU B3K: magnes dla biegaczy

W niedzielę 30 września odbędzie się w Krakowie 12. PZU Bieg Trzech Kopców. Do udziału w tym bardzo popularnym i niezwykle atrakcyjnym wydarzeniu zgłosiła się rekordowa liczba uczestników. W ciągu 5 godzin zapełniła się lista startowa, na której mogło się znaleźć 3 000 osób!

O fenomenie biegu górskiego w centrum dużego miasta, łączącego trzy krakowskie kopce: Krakusa, Kościuszki i Piłsudskiego mówili podczas konferencji prasowej, zorganizowanej w czwartek, 27 września w siedzibie Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie: Katarzyna Król – Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Edukacji i Sportu, Krzysztof Kowal – Dyrektor ZIS, Maria Sławik – biegaczka i trenerka AZS AWF Kraków Masters oraz Andrzej Batko – Koordynator ds. Bezpieczeństwa i Zabezpieczenia Trasy 12. PZU B3K.

- Jest to bieg wyjątkowy i oryginalny, bardzo lubiany nie tylko przez uczestników, ale również przez mieszkańców Krakowa – podkreśliła Katarzyna Król. - Zapraszam więc w imieniu Pana Prezydenta Jacka Majchrowskiego i własnym do spędzania pięknej polskiej jesieni w Lasku Wolskim, w okolicach kopca Piłsudskiego!

Najwierniejsi kibice stawią się zapewne wraz z biegaczami już o godz. 10:30 na starcie pod Kopcem Krakusa, skąd roztacza się wspaniała panorama miasta.

- 12. PZU Bieg Trzech Kopców to jedna z naszych imprez tworzących Królewską Triadę Biegową – przypomniał Krzysztof Kowal. - Nagrodę za ukończenie Cracovia Maratonu, Biegu Trzech Kopców i Cracovia Półmaratonu Królewskiego niełatwo jest zdobyć z uwagi na ograniczoną liczbę uczestników właśnie w Biegu Trzech Kopców, w związku z tym dostaję pytania dlaczego tylko 3 tysiące. Zastanawialiśmy nad podziałem biegaczy na starcie, ale problemy z pojemnością trasy  mogą się pojawić również na bulwarach czy w Lasku Wolskim. Szukamy ciągle sposobów na rozwiązanie tej kwestii, bo wiemy na podstawie innych naszych imprez, że zainteresowanie krakowskimi biegami wciąż rośnie. W najbliższą niedzielę zachęcam do wspólnej zabawy, na mecie przygotowaliśmy wiele atrakcji.

Przy okazji warto wspomnieć, że siedmiu zawodników ukończyło w latach 2007-2017 wszystkie jedenaście edycji Biegu Trzech Kopców, którego sponsorem tytularnym od 2015 roku jest PZU. Są to: Andrzej Lachowski, Edward Wiorek, Jarosław Kuć, Marek Groch, Marcin Tomczyk i Bogusław Kaliciński z Krakowa oraz Zbigniew Kammer z Zawiercia.

Ostatnio biegacze przywiązują coraz większą wagę do dobrego przygotowania. Pomaga im w tym m.in. Maria Sławik – druga w kategorii kobiet 11. PZU B3K.

- W ubiegłym roku wystartowałam po raz pierwszy – przyznała biegaczka AZS AWF Kraków Masters. - Trasa jest trudna i wymaga odpowiedniego treningu technicznego, wszechstronnego przygotowania pod kątek wytrzymałości, siły i taktyki. Jest dużo elementów trasy, na których biegacze mogą się wykazać. Przygotowania wspólnie z Zarządem Infrastruktury Sportowej w Krakowie prowadziliśmy od stycznia, ponieważ obejmowały one także budowę formy na kwietniowy 17. PZU Cracovia Maraton. W ostatnich tygodniach skupiliśmy się już na Biegu Trzech Kopców i Cracovia Półmaratonie Królewskim. Biegacze, którzy systematycznie brali udział w naszych zajęciach, mogą być spokojni o swoją dyspozycję w tych biegach.

Przebieg trasy 12. PZU B3K nie spowoduje poważniejszych zmian w ruchu i komunikacji miejskiej. Andrzej Batko wskazał na kilka newralgicznych punktów, gdzie nastąpią chwilowe lub dłuższe ograniczenia czy nawet wyłączenia: Rynek Podgórski, ul. Kościuszki, Salwator, ul. Starowolska. 

O szczegółach informujemy TUTAJ.

Fot. Mateusz Chwajoł/ZIS