Przed meczem Grupy Światowej Fed Cup by BNP Paribas Polska – Rosja: bilans otwarcia

Tylko 17 dni pozostało do tenisowego meczu I rundy Grupy Światowej Fed Cup by BNP Paribas Polska – Rosja, który odbędzie się 7 i 8 lutego 2015 roku w Kraków Arenie. Oficjalne składy obu reprezentacji powinny zostać ogłoszone najpóźniej 27 stycznia, - jeszcze w trakcie wielkoszlemowego Australian Open, ale największe gwiazdy: Agnieszka Radwańska i Maria Szarapowa potwierdziły już udział w krakowskim spotkaniu.

Agnieszka Radwańska bardzo efektownie weszła w nowy sezon, zdobywając w Perth wraz z Jerzym Janowiczem Puchar Hopmana w turnieju uważanym za nieoficjalne mistrzostwa świata zespołów mieszanych.

 

Wywalczenie tego trofeum przez Polaków - po raz pierwszy w historii - było możliwe dzięki zwycięstwu Agnieszki nad liderką rankingu WTA, Amerykanką Sereną Williams.  Polska pokonała w finale USA 2-1. 

Ten spektakularny sukces poprzedziły singlowe wygrane starszej z sióstr Radwańskich z Australijką Casey Dellacquą i Brytyjką Watson.  W Perth Agnieszka Radwańska przegrała jedynie z Francuzką Alizé Cornet, której szybko się zrewanżowała w pierwszej rundzie turnieju WTA w Sydney. Krakowianka zakończyła występy w tej imprezie w kolejnym pojedynku, ulegając Hiszpance kolumbijskiego pochodzenia Garbine Muguruzie.

 

Szósta obecnie rakieta świata i od wielu lat najlepsza polska tenisistka efektownie wystartowała w Australian Open, oddając zaledwie trzy gemie Japonce Kurumi Narze. Przypomnijmy, że przed rokiem Agnieszka dotarła w Melbourne aż do półfinału!

 

Rosjanka Maria Szarapowa, wiceliderka klasyfikacji WTA, nie poniosła jeszcze w tym roku porażki. Jej dotychczasowy styczniowy bilans to cztery zwycięstwa i końcowy triumf w Brisbane oraz dwie wygrane w Australian Open:

 

Żadna z pozostałych zawodniczek, które możemy niebawem zobaczyć w akcji w Kraków Arenie nie dorównuje tegorocznymi osiągnięciami Agnieszce Radwańskiej i Marii Szarapowej.

 

Polskich kibiców może cieszyć wyraźna poprawa gry Urszuli Radwańskiej, która w nowozelandzkim Auckland, po udanych eliminacjach, w turnieju głównym awansowała do ćwierćfinału, rozprawiając się m.in. z byłą mistrzynią French Open z 2010 r. Włoszką Franceską Schiavone i ze Słowaczką Danielą Hantuchovą. Urszula przeszła także zwycięsko przez kwalifikacje Australian Open, ale w I rundzie przegrała w trzech setach z rozstawioną z nr. 31 Zariną Dijas (Kazachstan).

 

Wszystko wskazuje na to, że oprócz Agnieszki Radwańskiej to jej młodsza siostra Urszula pojawi się w Kraków Arenie w grach singlowych. Wśród deblistek najwyższe notowania mają oczywiście Klaudia Jans-Ignacik i Alicja Rosolska, zapewne jedną z nich wybierze kapitan naszej ekipy Tomasz Wiktorowski do pary z Agnieszką Radwańską w grze podwójnej. Bezpośrednie zaplecze dla wymienionego kwartetu stanowią: Magda Linette, Katarzyna Piter i Paula Kania.

 

Jeśli opierać się na wypowiedziach menedżera ekipy Rosji Władymira Kamelzona i prezesa Rosyjskiej Federacji Tenisowej Szamila Tarpiszczewa,  kapitan drużyny gości Anastazja Myskina przybędzie do Krakowa z Marią Szarapową, Anastazją Pawliuczenkową, Swietłaną Kuzniecową i Witaliją Diaczenko.

 

Tarpiszczew w grudniu w wywiadzie dla dziennika „Sport Ekspres” wymienił także 11. w singlowym w rankingu WTA Jekatierinę Makarową i Jelenę Wiesninę, które w Australian Open zostały rozstawione w deblu z numerem trzecim, jako potencjalne zawodniczki reprezentacji Rosji w Krakowie, lecz nie ma kolejnych sygnałów potwierdzających ich udział w tym wydarzeniu.

 

Międzynarodowa Federacja Tenisowa (ITF)  podała natomiast, że sędzią naczelnym  meczu  I rundy Grupy Światowej rozgrywek Fed Cup by BNP Paribas: Polska - Rosja będzie Szwajcar Andreas Egli. Zgodnie z decyzją ITF poszczególne gry spotkania na stołku poprowadzą  Brytyjka Alison Hughes i Norweżka Julie Kjendlie. Szefem ekipy sędziów liniowych wyznaczono  Marka Plichcińskiego. Pracę arbitrów podczas dwudniowej rywalizacji będzie wspierać system Hawk Eye (tzw. sokole oko)  znany z turniejów zaliczanych do Wielkiego Szlema oraz imprez rangi WTA i ATP Tour.

 

Zarówno 7 jak i 8 lutego pierwsze pojedynki dnia rozpoczną się w Kraków Arenie o godz. 12.00.

 

Fot. Archiuwm Polskiego Związku Tenisowego